Řekla to krajská policejní mluvčí Markéta Janovská. Oficiálně jsou čtyři zaměstnanci továrny na výbušniny stále pohřešovaní, i když pátrací týmy týž den na místě našly kusy lidských těl a policie poté informovala rodiny pohřešovaných, že jejich blízcí zřejmě nepřežili.

"Na místě byly zajištěny přes dvě stovky věcných stop, které budou dále podrobeny expertnímu a znaleckému zkoumání. Stejně tak bude zkoumán biologický materiál nalezený na místě události," uvedla Janovská.

Vyšetřovacích verzí je podle policie v tuto chvíli několik, například závada na technologickém postupu, technická závada zařízení nebo pochybení lidského faktoru, vyloučit nelze ještě další verze. Nadále budou pokračovat mimo jiné výslechy svědků, dodala Janovská.

Na konci května bude nejspíš jasné, co zavinilo ničivý výbuch v objektu, kde se vyráběla skalní trhavina Perunit. Odborníci z báňského úřadu už ohledali místo neštěstí, zajistili si dokumentaci, nařídili zastavení výroby obdobných trhavin dynamitového typu v jiných částech areálu, vyslýchají svědky a provedli test trhaviny (bez výbuchu).

"Vyšetřovací pokus spočívá v tom, že se na základě shromážděných důkazů simulují podmínky, které mohly vést k výbuchu. Simulovali jsme podmínky včetně vlastností trhavin. Vyloučili jsme jednu z možných verzí výbuchu," řekl mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek.

O příčinách mluvčí ale nechtěl do konce vyšetřování spekulovat. Odhadl, že koncem května by mohli mít odborníci vyšetřování "ve finální fázi". Báňské úředníky ještě čeká ohledání místa exploze, až se odveze všechna suť. Spolupracují rovněž s policií, hasiči a podnikovou vyšetřovací komisí. Upřesní se také škody a pracovní úrazy, dodal Machek.

Explosia před týdnem postupně začala obnovovat zastavenou výrobu v okolí výbuchu kromě produkce trhavin želatinového typu. Jsou obdobné v tom, že používají podobné suroviny jako u výroby Perunitu. Část produktu se vyráběla v objektu, který zničil výbuch. Zařízení bylo jenom záložní a sloužilo pro menší zakázky. Explosia očekává, že výrobu želatinových trhavin spustí 15. května, řekl mluvčí Explosie Jiří Simandl.

"Je to část naší výroby, je to rozsahem relativně malá část. Máme hodně široký sortiment, vyrábíme průmyslové trhaviny, střeliviny, což jsou zpravidla střelné prachy vojenského a civilního typu, a speciality, což jsou aplikace semtexu a jiných trhavin," řekl Simandl.

Policie minulý týden zahájila úkony v trestním řízení, tedy zjišťuje, zda někdo ponese právní zodpovědnost. Mohlo by například jít o trestný čin obecného ohrožení.