VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policie ukončila pátrání v Explosii, čtyři lidi stále pohřešuje

Pardubice - Policie v pátek odpoledne uzavřela pátrání v areálu firmy Explosia, kde minulou středu vybuchl nitroglycerin.

30.4.2011
SDÍLEJ:

Budova A-55 z přístupové cesty - podzemní bunkr, kde došlo k výbuchu, je za ní.Foto: DENÍK

Řekla to krajská policejní mluvčí Markéta Janovská. Oficiálně jsou čtyři zaměstnanci továrny na výbušniny stále pohřešovaní, i když pátrací týmy týž den na místě našly kusy lidských těl a policie poté informovala rodiny pohřešovaných, že jejich blízcí zřejmě nepřežili.

"Na místě byly zajištěny přes dvě stovky věcných stop, které budou dále podrobeny expertnímu a znaleckému zkoumání. Stejně tak bude zkoumán biologický materiál nalezený na místě události," uvedla Janovská.

Vyšetřovacích verzí je podle policie v tuto chvíli několik, například závada na technologickém postupu, technická závada zařízení nebo pochybení lidského faktoru, vyloučit nelze ještě další verze. Nadále budou pokračovat mimo jiné výslechy svědků, dodala Janovská.

Na konci května bude nejspíš jasné, co zavinilo ničivý výbuch v objektu, kde se vyráběla skalní trhavina Perunit. Odborníci z báňského úřadu už ohledali místo neštěstí, zajistili si dokumentaci, nařídili zastavení výroby obdobných trhavin dynamitového typu v jiných částech areálu, vyslýchají svědky a provedli test trhaviny (bez výbuchu).

"Vyšetřovací pokus spočívá v tom, že se na základě shromážděných důkazů simulují podmínky, které mohly vést k výbuchu. Simulovali jsme podmínky včetně vlastností trhavin. Vyloučili jsme jednu z možných verzí výbuchu," řekl mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek.

O příčinách mluvčí ale nechtěl do konce vyšetřování spekulovat. Odhadl, že koncem května by mohli mít odborníci vyšetřování "ve finální fázi". Báňské úředníky ještě čeká ohledání místa exploze, až se odveze všechna suť. Spolupracují rovněž s policií, hasiči a podnikovou vyšetřovací komisí. Upřesní se také škody a pracovní úrazy, dodal Machek.

Explosia před týdnem postupně začala obnovovat zastavenou výrobu v okolí výbuchu kromě produkce trhavin želatinového typu. Jsou obdobné v tom, že používají podobné suroviny jako u výroby Perunitu. Část produktu se vyráběla v objektu, který zničil výbuch. Zařízení bylo jenom záložní a sloužilo pro menší zakázky. Explosia očekává, že výrobu želatinových trhavin spustí 15. května, řekl mluvčí Explosie Jiří Simandl.

"Je to část naší výroby, je to rozsahem relativně malá část. Máme hodně široký sortiment, vyrábíme průmyslové trhaviny, střeliviny, což jsou zpravidla střelné prachy vojenského a civilního typu, a speciality, což jsou aplikace semtexu a jiných trhavin," řekl Simandl.

Policie minulý týden zahájila úkony v trestním řízení, tedy zjišťuje, zda někdo ponese právní zodpovědnost. Mohlo by například jít o trestný čin obecného ohrožení.

Autor: ČTK

30.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Místopředseda volební komise číslo 1006 v Pardubicích porušil volební zákon. Do komise zasedl v tričku propagujícím znak kandidující strany Blok proti islamizaci.
VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO
10

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Pohřešovaný Jaroslav Malimánek.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Chrudim - Nešťastné úmrtí šetří v sobotu dopoledne chrudimská policie.

Jdou k volbám poprvé. Důraz kladou na ekologii, digitalizaci a vzdělání

Pardubice - V České republice je až 400 tisíc prvovoličů, kteří mohou výrazně ovlivnit výsledky právě probíhajících voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Čtyři sta tisíc to je pro srovnání čtyřikrát více hlasů, než kolik byl v parlamentních volbách v roce 2013 rozdíl mezi první a druhou stranou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

Pardubicko – V souvislosti se stávkou praktických lékařů, ke které došlo tento týden, se mluví o úplném skončení některých praxí. Zejména starší lékaři se prý nechtějí zařizovat k vydávání elektronických receptů, které mají být od ledna povinné.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budo sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení