Obvodní oddělení policie v Lázních Bohdanči bude teď po dobu šesti měsíců v noci prázdné. Úsporná opatření se projevují na redukci služeb. Policie tak přestane ve městě zajišťovat nepřetržitý dozor a část jejich povinností převezme pardubické obvodní oddělení v Polabinách.

Oddělení nerušíme

Jak má vypadat současný model práce? Do služby nastoupí jeden policista. Ten ale zamkne služebnu v Bohdanči a přesune se na obvodní oddělení do Prodloužené ulice v pardubických Polabinách. Policie tak ušetří za dva pracovníky – za jednoho v Bohdanči, za druhého v Polabinách. Tato smíšená policejní hlídka bude pak do bohdanečského okrsku pouze zajíždět v případě potřeby, nebo několikrát za měsíc projíždět rajónem.

Podobně funguje systém služby už delší dobu ve Chvaleticích na Přeloučsku.
Zvěsti o tom, že se policie chystá v Bohdanči zrušit obvodní oddělení a ponechat si pouze služebnu, ale vedení policie  odmítá.
„Zkoušíme v Bohdanči jiný systém pokrytí služeb, který je pro nás výhodnější. Spojená hlídka policistů z Bohdanče a Polabin bude mít na starosti obě území. Test by měl trvat minimálně šest měsíců. Potom uvidíme, jak moc je v praxi tento model použitelný. V případě, že by se nedařilo, se ale ihned vrátíme k modelu stálé služby,“ vysvětluje krajský policejní ředitel Radek  Malíř.

Ekonomická krize

Bohdanečskému obvodu chybí kvůli personálním stop stavu policisté. V současné době je jich na obvodním oddělení patnáct. K zajištění nepřetržité služby by jich ale policie potřebovala víc.

„Reagujeme na ekonomickou situaci. Počet policistů v Lázních Bohdanči není na takové výši, aby se v týdnu zvládli střídat v udržování nepřetržitých služeb, nechceme-li je úplně vyčerpat. Na druhou stranu z analýz policie vyplývá, že v období mezi dvaadvacátou a šestou hodinou se za loňský rok odehrálo jen čtyřicet šest trestných činů, což není v průměru ani jeden za týden,“ dodává krajský ředitel policie Radek Malíř.