„Vzhledem k počtu zahraničních pracovníků v kraji nastoupí na počátku května celkem šest zahraničních policistů,“ informoval zastupující krajský policejní ředitel Marcel Daníček. Od května do července budou v Pardubicích sloužit policisté z Ukrajiny, Bulharska a také z Rumunska.

„V tuto chvíli jsme v kontaktu se zahraničními policejními sbory zemí, odkud k nám nejčastěji přicházejí dělníci za prací. Výsledkem komunikace by měla být přítomnost policistů z každé jednotlivé země,“ uvedl tiskový mluvčí Policejního prezidia České republiky Jozef Bocán.

Terminál Jana Kašpara na letišti v Pardubicích.
Do Pardubic nebude létat ani Smartwings

Usnadní komunikaci

Policisté ze zmíněných zemí mají především pomoci překročit jazykovou bariéru a usnadnit tak komunikaci. „Kritériem je především uklidnění situace v dotčených oblastech, což by se mělo projevit nejen ve snížení kriminality, ale také ve zvýšení pocitu bezpečí u samotných obyvatel,“ konstatoval Bocán.

Policisté budou působit ve společných hlídkách pod českým velením. Příslušníci zahraniční policie budou mít stejná oprávnění jako čeští policisté. „Rozsah jejich oprávnění je dán naším právním řádem, tedy oprávnění jsou veskrze stejná, jelikož smíšená hlídka na našem území působí pod českým velením,“ řekl Bocán.

Svým zahraničním kolegům policie zajistí ubytování.

Nejen v Pardubicích

Pardubice nejsou jediným městem, které v létě policisty ze zahraničí přivítá. Podobný projekt se uskuteční také na území Středočeského a Plzeňského kraje. „Počítáme s tím, že by tito policisté v případě potřeby spolupracovali s našimi policisty napříč celou republikou,“ doplnil Bocán.

Projekt není na území Česka novinkou. Policie České republiky se zahraničními policisty spolupracovala již v minulém roce. „Zkušenost s tím mají například v Mladé Boleslavi, kde byly problémy s pracovníky z Polska, tak tam pozvali polské policisty,“ připomněl primátor Pardubic Martin Charvát.

Policisté tam působili měsíc, letos by se tam měli vrátit. „Na zahraniční pracovníky lépe funguje autorita, kterou znají ze své domoviny. Když je odněkud vykáže náš policista, tak to pro ně nemá takovou váhu. V tomto případě ale měli pocit, že budou mít problém i po tom, co se vrátí domů,“ vysvětlila tisková mluvčí Mladé Boleslavi Šárka Charousková.

Cyklověž u nádraží s plní. Slevy a jarní počasí udělaly své.
Cyklověž je plná z poloviny