„Krajské ředitelství policie Pardubického kraje nabídlo středočeským kolegům policisty na výpomoc při zajištění hlídání zatopených oblastí, a to včetně termovizní kamery," sdělila mluvčí pardubické policie Jitka Vavřinová.
První policisté odjeli do Kralup nad Vltavou v úterý večer. Jednadvacet policistů tvořila skupina z Pardubicka a Chrudimska. Na místě pomáhali třeba také policisté z Brna i dalších měst.

Hlídka na komíně

„Kolegové si nás na místo navedli už z dálnice. Dostali jsme na starost tři evakuovaná sídliště, střed města, oblast kolem nádraží a areál tamních technických služeb. Na místo jsme přišli už za tmy, většina území byla pod vodou, takže třeba areál technických služeb jsme hlídali tak, že policista seděl na komíně blízkého objektu a pozoroval okolí," popsal velitel první skupiny Jan Záhorský, vedoucí odboru služby pořádkové policie. Ten se z oblasti vrátil ve čtvrtek. Policisté byli kvůli hlídkování vzhůru celou noc.
Hlavní náplní práce policistů byla především ostraha majetku.

„Sídliště tam byla evakuována, ale přesto tam stále zůstávají někteří místní občané. Naše hlídky proto musely kontrolovat totožnost osob, které se v místech pohybují. Místní lidé tu situaci už znají a po prvním případu rabování chápali, proč jsou tyhle kontroly nutné," vysvětlil Jan Záhorský.

Policistům na místě pomáhá kromě vozidla s termovizní kamerou také vrtulník. „V noci tam přelétá nad jednotlivými sektory policejní helikoptéra se světlometem, takže ta oblast je hlídána opravdu dobře. V jednom našem úseku jsme ale například narazili i na část sesuté zábrany z pytlů s pískem, kterou jsme uvedli do původního stavu," poznamenal Jan Záhorský.

Dokud bude třeba

Policisté už také mají z dřívějších povodní své zkušenosti, a tak na místo vyrazili vybaveni žebříky, páčidly a dalším užitečným vybavením, aby v případě potřeby mohli pracovat bez nutnosti kontaktovat další záchranné složky.
„Na místo se ve čtvrtek vydala další jednotka, tentokrát složená z policistů ze Svitavska a Orlickoústecka, kteří budou hlídkovat na stejných místech. Jsme samozřejmě připraveni pomáhat kolegům a občanům, dokud bude třeba," uzavřel Jan Záhorský.