Pouhých pět setin preferenčních hlasů chybělo v letošních krajských volbách k zastupitelskému křeslu Janě Smetanové, která byla pátá na kandidátce ODS.  Její šance zasednout v krajském zastupitelstvu ale ještě není ztracená. K chybě při sčítání hlasů totiž pravděpodobně došlo v pardubickém volebním okrsku číslo 66.

Jana Smetanová zde nezískala žádný přednostní hlas, ačkoliv je to okrsek, ve kterém s manželem volí, takže si je jistá, že minimálně dva hlasy získala.

„Dívala jsem se ze zvědavosti, kolik hlasů jsem získala v okrsku, ve kterém bydlím. Zjistila jsem ale, že nemám započítán ani jeden přednostní hlas. Když jsem pak volala předsedkyni volební komise, tak mi říkala, že neví, jak se to mohlo stát, ale že už s tím nejde nic dělat," uvedla ředitelka Základní školy Polabiny II Jana Smetanová.

Volební zákon ale nápravu umožňuje a pardubická politička se rozhodla ji využít.
„Podala jsem ke krajskému soudu stížnost na neplatnost  volby kandidáta.  Odpověď na svou stížnost bych měla dostat do dvaceti dnů," podotkla Jana Smetanová.

Přezkoumáním volebních výsledků se bude zabývat tříčlenný senát. Možnost změny v Zastupitelstvu Pardubického kraje není přitom vůbec vyloučena. Janě Smetanové by ke zvolení pravděpodobně pomohlo pouhých šest přednostních hlasů. Zastupitelkou by se mohla stát na úkor chrudimského poslance Jana Čechlovského.