Profil radního:
Martin Netolický
- ČSSD
Narozen: 1982
Bydliště: Česká Třebová

Vzdělání: Právnická fakulta Masarykovy univerzity Brno (obor Právo a právní věda)
Předchozí zaměstnání: Právník, vysokoškolský učitel Právnické fakulty v Olomouci
Krajským radním pro zdravotnictví se stal 16. prosince 2011, den po odvolání své stranické kolegyně Markéty Tauberové.

Reakce krajského radního Martina Netolického na názorový článek poslance za ODS Jana Čechlovského:

Vážený pane poslanče Čechlovský, jsem rád, že vás zajímá a možná i trápí situace ve zdravotnictví našeho kraje. Vzhledem k tomu, že váš názorový článek plný invektiv přešel z věcné do osobní roviny, i když jste doposud neprojevil zájem nad problémy se osobně setkat, považuji za vhodné alespoň stručně reagovat.

Místo kusých a povrchních informací, které získáváte asi prostřednictvím sledování tisku, vám nabízím setkání, kde společně podrobně rozebereme aktuální řadu problémů, které se snažím řešit.

Toto vám jistě potvrdí někteří vaši straničtí kolegové, kteří na rozdíl od vás projevili skutečný, nikoliv mediální zájem o dění v krajském zdravotnictví.

Nižší úhrady

Oba víme, že řada opatření musí být přijata na úrovni ministerstva zdravotnictví, případně jím řízené VZP. Historicky zakořeněným problémem jsou příkladně nižší úhrady za stejné výkony, které od počátku trápí krajské zdravotnictví. Dále se ukazuje, že úhradová vyhláška pro letošní rok nezahrnuje avizované a hlavně vládou slíbené navýšení platů zdravotníků.

Připomenu-li chystané nařízení vlády o dostupnosti zdravotní péče, které by znamenalo značné restrikce v její organizaci, je zřejmé, kde bych uvítal konstruktivní pomoc vládního poslance místo mediálních provokací.

V rámci kraje můžeme řešit jen to, k čemu máme kompetence. Mou snahou je najít taková řešení, která se pokusí dále hledat vnitřní úspory ve stávajícím systému.

Nákupy léčiv

Jsem přesvědčený, že koordinací zdravotní péče, ale i dalších procesů, lze být úspěšný – typickým příkladem jsou centrální nákupy léčiv a zdravotnického materiálu. Kraj nesmí rezignovat na roli vlastníka všech zařízení akutní péče a musí využít dostupných nástrojů k tomu, aby mezi krajskými zařízeními nevznikala konkurence, ale aby byla zajištěna dostupná a kvalitní péče pro občany.

Společné statutární a dozorčí orgány nemocnic mají pomoci, aby po dvanácti letech existence krajů nemocnice spolupracovaly, nikoliv soupeřily. Toto dle mého názoru platí i pro politiky. Pokud chceme uchovat síť krajského zdravotnictví ve stávajícím rozsahu, měli bychom táhnout za jeden provaz. Bez ohledu na politickou příslušnost.

Martin Netolický, radní Pardubického kraje zodpovědný za zdravotnictví