Hlavně se nerozhádat. Koalice pro lepší Pardubice, kterou tvoří čtyři politické strany a která by měla v následujících čtyřech letech vést Pardubice, se snaží už do koaliční smlouvy dát prostředky, jež by mohly zabránit vnitřním sporům.

Noví političtí představitelé města moc dobře vědí, že nebezpečnější než opozice bývá „vnitřní nepřítel". Za primátora Jaroslava Demla tehdejší koalici zasáhly výrazné vnitřní spory v ODS, vztahy v končící koalici také nebyly nejrůžovější. Primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice) například často kritizovala svého prvního náměstka Jindřicha Taubera z ČSSD. Velké pnutí způsobila i legalizace načerno postavené vily podnikatele Miloše Holečka.

Vztahy v Koalici pro lepší Pardubice jsou prý zatím velmi dobré. „Doufám, že koalice bude na konci svého mandátu stejně pevná, jako je teď," prohlásil lídr ČSSD a budoucí radní Vladimír Ninger.

Konzultace u všech zásadních otázek

Nová koalice se tak bude snažit koordinovat svoji činnost při těch nejdůležitějších hlasováních.

„V zásadních politických otázkách se budou konat konzultace mezi primátorem, náměstky, lídry a předsedy klubů ANO, ČSSD, TOP 09 a KPP," píše se v koaliční smlouvě, která byla podepsána ve středu.

Shoda prý musí nastat v případě rozpočtových záležitostí, u prioritních investičních akcí, při prodeji a pronájmu majetku větší hodnoty, u významných změn územního plánu a v personálních záležitostech obsažených v koaliční dohodě.
„U významných změn se zkrátka budou konat širší schůze celé koalice, aby o nich nerozhodovalo jen vedení města," vysvětlil budoucí primátor Pardubic Martin Charvát (ANO).

Koaliční dohoda také obsahuje institut smírčího řízení. O co jde? Členové koalice mají právo v případě, že nedojde ke shodě, svolat ostatní strany k jednání s cílem dosáhnout koaličního konsenzu.

„Každý člen koalice má hlas, jehož síla je stanovena silou mandátu v zastupitelstvu," je uvedeno v koaliční dohodě. V případě, že na prvním setkání s dohodou nesouhlasí alespoň dva členové koalice, dojde k dalšímu jednání, jehož výsledek je konečný. Ve druhém kole jednání ovšem musí s výsledkem souhlasit alespoň dva členové nové radniční koalice.