Těžko dnes říci, jakou roli teď hraje v pardubické ODS bývalý radní a stále ještě dukelský starosta Jaroslav Kňava. Je smutným hrdinou, pechfoglem, maskotem, psychickou ruinou nebo krystalicky čistým vzorkem udatného a upřímného pravicového politika? Rozhodně není dítětem štěstěny.

Cokoliv podnikne, dostane se na titulní stránky novin. Naposledy to bylo jím svolané důvěrné jednání stranických soukmenovců, které mělo mediálně vděčnou tečku v napadení redaktora tohoto listu. Měl bych z toho mít radost, protože komunální volby se blíží a pokud ODS v Pardubicích Kňavu nezapudí, veřejně neprohlásí, že s ním nechce mít nic společného, nechá se od něj stáhnout pod hladinu volitelnosti. Ale nemám. Nemyslím si, že by reportérovi Pardubického deníku bylo vážně ublíženo. Berlusconi nepochybně dopadl hůře. Nejde o následky, spíš o příčiny a celkovou politickou atmosféru. Není v Pardubicích předvánočně idylická. Rychlé pěsti je třeba ukrýt do kapes a vztek rozdýchat.

Pokud už teď politici nekrotí vášně, jak to bude vypadat příští rok v ostré volební kampani? ODS má vzor ve svém předsedovi, Topolánek přinesl do české politiky westernové metody. Byl prvním českým politikem, který oslovil novináře, byť vlezlého fotoreportéra, pěstí. (A málem při tom vyklopil z kočárku svého potomka.) Připouštím, že noblesa už dnes v české politice nemá přijatelný prostor a ani předsedové dalších českých stran nejsou čítankovými vzory tolerance a trpělivosti. Ale v našem kraji bychom měli politické buranství tlumit. Nemáme toho zapotřebí a je to pod naší úroveň. Neříkám, že všichni musíme nutně milovat všechny novináře. Tasit na ně pěsti či volit jinou formu násilí je za hranicí všeho. Novináři dělají svou práci tak jako politici, lékaři, pekaři. Politik nemůže a nesmí vychovávat novináře k obrazu svému a obzvláště touto formou.

Miroslav Váňa, poslanec parlamentu, ČSSD

Politické buranství nám nesluší. Ano, ale…, napsala Smetanová

„Pan poslanec Miroslav Váňa je první, kdo by své vyjadřování měl velmi rychle korigovat.“

Politické buranství nám nesluší? Článek s tímto názvem – ovšem bez otazníku na konci věty, napsal v sobotním Deníku pan poslanec Miloslav Váňa.

A já mu dávám za pravdu, v našem kraji bychom opravdu měli politické buranství tlumit – jak píše. Pan poslanec totiž zcela jistě ví, o čem hovoří. Jeho terminologie, kterou v poslední době ve svých „názorech“ používá, je přinejmenším zarážející.

Slova jako „noc dlouhých nožů, soukmenovci, pechfogl, psychická ruina“ jsou obrázkem páně poslancovy politické kultury, ke které členy ODS vyzývá. Bohužel, některé mi způsobují mrazení.

Také si vzpomenete, kdo taková slova používal? Pan poslanec je první, kdo by své vyjadřování měl velmi rychle korigovat. Ať už je to na adresu kohokoliv.

Jana Smetanová, členka Zastupitelstva města Pardubic a také Zastupitelstva Pardubického kraje.