Na rekonstrukci uražené ruky pionýrky ze sousoší Osvobození a pomníku obětem první světové války dala radnice přes tři sta tisíc korun.

Rozsáhlejší opravy má za sebou památník 226 pardubických obětí, které zahynuly v časech prvoválečných událostí. Pomník na náměstí Republiky musel na chvíli uvolnit místo pro opravy obvodového zdiva zvonice, které se začalo rozpadat. „Hrozilo, že se památník na zdi zvonice, který nechal v roce 1931 podle návrhu architekta Karla Řepy na své náklady zbudovat pardubický starosta Josef Prokop, zřítí a poničí,“ řekl Evžen Báchor z pardubického magistrátu s tím, že tato oprava vyšla město na čtvrt milionu korun.

Rekonstruovány byly jak mramorové desky se jmény padlých, tak i stupně, které k nim vedou. „Schodištní stupně se rozpadaly, proto musely být znovu vybetonovány. Byla při tom použita původní metoda teraco, kterou už v České republice ovládá jen pár odborníků. Dnes je legionář, jak se památníku také říká podle busty, která jej zdobí, stejně krásným a důstojným pietním místem, jako byl v době svého vzniku,“ míní Báchor.

V případě sochy pionýrky, které vandal na jaře urazil ruku, stálo pořízení repliky paže 75 tisíc korun. „Plastika má poměrně pohnutý osud. Za padesát let, co zde stojí, se stala jedenáctkrát terčem útoku vandalů, jednou do ní narazilo auto,“ dodal Báchor.