„Příběhy jsou různé. Třeba ošetření ženy bez domova se zlomenými žebry. Strážníci na místo vyjeli ověřit oznámení, za nimi dorazila i záchranná služba. A tady přišel problém. Žena závislá na alkoholu a rozpouštědlech rovnou převoz do nemocnice a řádnou péči odmítla. V zásadě zbytečný výjezd, který se dříve nebo později bude kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu opakovat,“ popsal tiskový mluvčí strážníků Jiří Sejkora.

Případ druhý je muž, který se pohybuje s obtížemi kvůli zanedbanému zdravotnímu stavu. „Zpustlého jej často svědci najdou na zemi. V některých případech je silně znečištěn vlastními výkaly, ve kterých je schopen se i vyválet,“ popsal mluvčí. Ani tento muž si ale nechce nechat pomoci.

„Místo nabízené pomoci se tito lidé raději vetřou do společných prostor domů a sklepů. Svou návštěvu spojí i s krádežemi, znečištěním a devastací prostoru,“ přidal Sejkora s tím, že strážníci a zdravotníci se s těmito osobami dostávají do neřešitelné situace, k níž navíc dochází často. „Pomáhat můžeme jen tehdy, když je člověk ochoten pomoc přijmout. Nemůžeme jej nutit, zároveň jej ale nemůžeme ani nechat být,“ dodal Sejkora.