Hned několikrát v minulých dnech pomáhali pardubičtí strážníci zachraňovat seniory. Ne všechny žádosti ale přišly prostřednictvím služby Signál v tísni, který městská policie poskytuje zvlášť ohroženým seniorům.

Kuriózní žádost dostali strážníci e-mailem až z Itálie.

Žádost z daleka

„Muž pobývající toho času v italském Miláně požádal strážníky o prověření zdravotního stavu jeho příbuzné. Mělo se jednat o ženu vyššího věku, se kterou komunikoval po telefonu, a velmi si stěžovala na své zdraví," uvedla mluvčí strážníků Lucie Klementová.
Strážníci na udanou adresu skutečně vyjeli a ukázalo se, že obavy byly oprávněné.

„Sedmašedesátiletá žena byla nejen ve špatném fyzickém, ale i psychickém stavu. Strážníkům stále opakovala, že jí je zle a že si přeje zemřít. Naši strážníci proto se seniorkou vyčkali do příjezdu zdravotnické záchranné služby. Lékař po prohlídce rozhodl o převozu pacientky do nemocnice," dodala Lucie Klementová.

Strážníci o vývoji událostí informovali příbuzného do Itálie s tím, že je o ženu v současné době postaráno a předali i kontakt na ošetřujícího lékaře.
Další případ z minulých dní se stal také v Pardubicích a strážníci při něm opravdu museli zapojit detektivní schopnosti. Noční hlídka vyjela na oznámení na linku 156, kam volající sdělil, že na ulici spatřil starší ženu v noční košili.

Noční záhada

Strážníci prohledali okolí nemocnice, kde se měla hledaná žena pohybovat a opravdu dotyčnou našli.

„Seniorka byla oblečená pouze do lehké noční košile. Naše hlídka proto na místo přivolala záchranku, kdy lékař vzápětí rozhodl o okamžitém převozu ženy do nedaleké nemocnice," popsala další případ mluvčí pardubických strážníků Lenka Uskobová.
Jenže nastala potíž. Dotyčná žena u sebe neměla nic, podle čeho by se dalo poznat, kdo a odkud je, nikdo ji na tísňových linkách neoznámil jako pohřešovanou a sama žena nebyla schopna podat žádné vysvětlení.

Strážníci proto začali prověřovat všechna možná vodítka. Nejprve přišla řada na službu Signál v tísni.

Podle seznamu osob využívající tuto službu strážníci začali prohledávat okolí. Vzhledem k vysokému věku stařenky totiž nebylo pravděpodobné, že by zvládla ujít větší vzdálenost, a tak začali prověřovat adresy v nejbližším okolí. A tady zasáhla náhoda.

Vedle, ale správně

Ačkoliv se později ukázalo, že nalezená žena v seznamu osob využívající Signál v tísni uvedena není, na dané adrese strážníci přesto uspěli.

„V určené domácnosti bytového domu, která je na uvedenou službu připojena, nikdo neotvíral. Strážníci se nenechali odradit a pro jistotu zazvonili ještě na sousedy, kterým ukázali fotku seniorky. Ukázalo se, že toto byl ten správný nápad, protože ženu v domě poznali. Mezitím navíc člen hlídky nalezl také byt doposud neznámé ženy. Byl pouze o patro výš a dveře byly otevřené," popsala Lenka Uskobová.

„V té chvíli už měli strážníci jistotu a mohli o nastalé situaci informovat syna ztracené ženy. Byt strážníci uzavřeli a předali do pardubické nemocnice potřebnou informaci o totožnosti ztracené seniorky," dodala mluvčí strážníků Lenka Uskobová.
Strážníkům se tak poměrně rychle podařilo zjistit jak jméno neznámé ženy, tak ihned informovat její příbuzné.

„Jako již několikrát, musím poděkovat svým kolegům za výborně odvedenou práci" uvedl k celé události ředitel městské policie Rostislav Hübl.