„Prosíme o pomoc! Darujte popálenému chlapečkovi po plastice oblečení,“ začíná text jednoho z letáků, které se i s fotografií ročního chlapce, Denise, nedávno objevily v chrudimských ulicích. Pod prosbou o darování oblečení, kočárku, ale i hraček, plen nebo ubrousků je uvedeno telefonní číslo patřící Jaroslavě Zachové z nedaleké obce Kočí.

„Syn se opařil čajem, polil si bříško, krček a bradičku. Jsme v zoufalé finanční situaci. Já jsem s malým doma a mému příteli strhávají skoro všechny vydělané peníze exekutoři na dluhy. Malý ale potřebuje hodně oblečení kvůli častému mazání, přebalování a celkové péči o opařená místa,“ říká žena.

Neměla by ale v podobných případech zafungovat především sociální záchranná síť? „Lidé se na nás samozřejmě mohou obrátit s žádostí o výplatu dávek v hmotné nouzi,“ potvrzuje Romana Drobílková z Odboru sociálních věcí a zdravotnictví při MěÚ v Chrudimi.

„Na dávku ale není automatický nárok. V první řadě se musí posoudit majetkové poměry, příjmy a celková sociální situace v rodině žadatele,“ upozorňuje Drobílková.

Jistou možnost nastiňuje i Václav Pravda, což je starosta obce, kde rodina žije. „O případu jsem dosud nevěděl, paní nás neoslovila. Nemohu mluvit za všechny zastupitele, ale možnou drobnou pomoc bychom jistě alespoň zvážili,“ tvrdí starosta.