Akrobatický letec Martin Šonka nastoupil začátkem července na pozici instruktora v Centru leteckého výcviku (CLV) v Pardubicích. Šonka se zde věnuje výcviku pilotů Armády České republiky a dalších zákazníků CLV. K práci pro leteckou školu ho přivedla láska k létání.

„Vždy bylo mým povoláním létání a chci, aby tomu tak bylo i nadále. Nabídku létat v CLV jsem měl už nějakou dobu. Rozhodl jsem se podle okolností, které byly po zastavení závodu Red Bull Air Race optimální,“ řekl Šonka. Své spolupracovníky už zná z armády nebo různých leteckých akcí, a tak pozvánku mezi ně rád přijal.

ZLÍN I ALBATROS

Na začátku července už splnil všechny zdravotní prohlídky a přezkoušení v letadle, včetně letu na letounu Z-142 s inspektorem Antonínem Karmazinem, a nyní začal létat jako pilot instruktor. „Martin Šonka bude pilotní žáky učit nejen taje akrobacie na letounu Zlín Z-142, ale bude rovněž létat L-39 Albatros,“ uvedla Lucie Černá, mluvčí společnosti LOM Praha, která CLV zaštiťuje. Šonka bude převážně trénovat vojenské piloty, kteří studují na Univerzitě obrany v Brně. „Létají tady i cizinci, teď je v CLV skupina Nigerijců na L-39. Kdo se do CLV přijde školit, toho budu trénovat,“ prohlásil Šonka.

Role instruktora není pro Martina Šonku žádnou novinkou, mnoho let létá jako instruktor v českém Aeroklubu. „Zkušenosti mám, ale nikdy jsem nebyl instruktorem v armádě, tam jsem vždy byl jako pilot sám na sebe. Jako instruktor vojenského létání jsem teď na začátku,“ přiznal se Šonka. Na výcviku nových pilotů ho baví hlavně pocit z dobře vykonané práce. „Mám dobrý pocit, když někoho naučím létat a správně u toho přemýšlet. Chci, aby to mým žákům opravdu šlo a létali vždy bezpečně,“ pověděl Šonka.

Šonka začal svou leteckou kariéru jako pilot české armády, poté se věnoval hlavně akrobacii. Stal se několikanásobným mistrem světa v elitní letecké sérii Red Bull Air Race, mistrem Evropy a vicemistrem světa v letecké akrobacii. Letos se zapojil i do boje s epidemií koronaviru, kdy podpořil akci Piloti lidem a letecky dopravoval zdravotnický materiál.

RED BULL AIR RACE

Do budoucna by se rád dál věnoval soutěžím v akrobacii. „Tato sezóna je poznamenaná covidem a zároveň děláme generálku na akrobatickém speciálu, což je naše letadlo pro akrobatické soutěže a exhibice,“ popsal Šonka svou situaci. Všechny exhibice a letecké dny (včetně Aviatické pouti v Pardubicích) v letošním roce byly zrušeny. Sportovní sezóna pro Šonku ještě nezačala. „Příští týden zprovozníme letadlo, takže se vrhnu na trénink. Dál zůstávám reprezentantem letecké akrobacie a čekám, jestli se podaří znovu nastartovat Red Bull Air Race,“ dodal Šonka.

Kristina Křivková