Veškeré články k tématu najdete ZDE

Policie po úterní razii na pardubické radnici obvinila 19 lidí a dvě společnosti. Vyšetřování se týká zakázek města a městských firem Služby města Pardubic a Rozvojového fondu Pardubice. Obvinění jsou podezřelí z manipulace s veřejnými zakázkami, které vyhlašoval pardubický magistrát. 

Reportér Deníku oslovil společnosti, které v pardubické kauze nějakým způsobem figurují. Vstřícná komunikace byla jen od vedení stavební společnosti Porr. Ta naznačuje, že kauza souvisí i s výběrovým řízením na stavbu parkovacího domu u pardubického zimního stadionu. Zároveň dodává, že s pochybnými zakázkami nemá nic společného a na nesrovnalosti sama upozorňovala.

Zdroj: Remešová Nikola

Detektivové se kromě radnice zaměřili i na firmy, které měly od města získávat zakázky, anebo jim je z pozice městské společnosti přidělovaly. I ve středu policisté od rána zasahovali třeba v sídle společnosti Služby města Pardubic. Podle informací Deníku policisté zadrželi i místopředsedu představenstva firmy Aleše Kopeckého, který měl dnes nedostupný telefon.

Kdo uvázl v síti policie?
PODÍVEJTE SE: Kdo je kdo v „kauze Charvát“?

„Policie je na místě, probíhají úkony trestního řízení. Nedokážeme odhadnout, jak dlouho tady bude a myslím si, že to nevědí ani sami policisté. Poskytujeme jim součinnost,“ nechtěla být konkrétnější mluvčí Služeb města Pardubic Klára Sýkorová.

Policisté ve středu zasahovali i v kancelářích firmy Porr v Hradci Králové a v Praze. Zajímali je okolnosti týkající se zakázek na stavbu fotbalového stadionu, který firma postavila a parkovacího domu u zimního stadionu v Pardubicích. Soutěž, ze které vyšel Porr jako vítěz, však provázely pochybnosti.

„Podle všeho by mohlo jít o fotbalový stadion a parkovací dům, ale mám o tom informace pouze z médií. Zašleme k tomu naše vyjádření,“ uvedla nejprve mluvčí společnosti Porr Jana Mašínová. Odpoledne poslala oficiální stanovisko firmy.

„Úterní šetření policie na našich pobočkách v Praze a v Hradci Králové se zaměřovalo na prověřování podkladů týkajících se okolností zadávání a plnění některých veřejných zakázek v Pardubickém kraji. Přímým důvodem šetření v kancelářích Porr byla skutečnost, že jsme v posledních letech realizovali a realizujeme mimo jiné i dvě významné zakázky zadané městem Pardubice a Rozvojovým fondem Pardubic. Někteří představitelé těchto subjektů jsou v uvedené kauze obviněni z manipulací s veřejnými zakázkami, s nimiž ale naše společnost nemá nic společného,“ píše se ve zprávě, která pokračuje potvrzením, že se detektivové kromě jiného zajímají o parkovací dům u zimního stadionu.

Stavba parkovacího domu na Sukově třídě figuruje v kauze, která hýbe Pardubicemi
O co jde v kauze Charvát, část první: Parkovací dům v Pardubicích

„V případě zakázky na stavbu parkovacího domu jsme na netransparentnost a podezřelé jednání ze strany zadavatele dokonce sami upozorňovali již v průběhu zadávacího řízení. Podotýkáme, že nikdo z našich zaměstnanců nebyl v dané souvislosti obviněn a společnost Porr i nadále poskytuje příslušným orgánům veškerou potřebnou součinnost při vyšetřování,“ pokračuje oficiální stanovisko společnosti.

Rozvojový fond Pardubice zakázku na stavbu garáží pro necelé čtyři stovky aut za 336 milionů korun přidělil na základě výběrového řízení Porru letos v létě. Jen pár dní na to ale přišly pochybnosti a zástupci městského fondu sdělili, že na projekt nemají dost peněz a soutěž se bude muset vypsat znovu. Proti tomu se ale ohradil vítěz tendru i radnice, která si stála za tím, že financování zajistila.

Jen o týden později byla situace opět jiná. Zástupci městské společnosti změnili názor a rozhodli o tom, že firma, která rekonstruovala i nedaleký fotbalový stadion, objekt postaví. „Parkovací dům v blízkosti fotbalového Stadionu Arnošta Košťála a multifunkční arény postaví společnost Porr. Rozhodlo o tom představenstvo Rozvojového fondu Pardubice na svém posledním jednání,“ informovala koncem srpna mluvčí magistrátu Iveta Koubková.

Mezi zadrženými jsou i předseda představenstva Rozvojového fondu Pardubice Pavel Nevečeřal a místopředseda představenstva pověřený řízením fondu Michal Drenko.

Telefon dnes nebral ani bývalý šéf fondu Jiří Komárek. Ten se později Deníku ozval prostřednictvím sms zprávy, ale na žádost o odpovědi nereagoval stejně jako na další volání. 

Jeho nástupce a současný ředitel Národní sportovní agentury Ondřej Šebek podle vlastních slov netuší, čeho by se kauza mohla týkat. „Policie mě nekontaktovala. Mám informace pouze z médií, nemám o tom žádné povědomí a je úplně mimo záběr toho, co nyní dělám,“ uvedl Šebek.

Bývalý primátor Martin Charvát, současný pardubický radní a zastupitel.
Otřese kauza radnicí? Opozice zváží hlasování o konci ANO ve vedení města

Policisté si došli i pro šéfa firmy STAFI finalizace staveb a pardubické hospodářské komory Jozefa Koprivňanského. Podle informací Deníku byl v úterý zadržen v sídle firmy ve Štrossově ulici v Pardubicích. Telefon měl i ve středu vypnutý. Druhý majitel a jednatel společnosti Vítězslav Stehno se k situaci odmítl vyjádřit. „Nezlobte se, mám jednání,“ řekl reportérovi Deníku a zavěsil.

Policejní zásah se týkal i firmy Instal Hanousek, která získala od pardubické radnice desítky takzvaných podlimitních zakázek do 200 tisíc korun. Její jednatel Jiří Hanousek byl také zadržen a ve středu měl vypnutý telefon.