„V noci opět foukalo a padal mokrý sníh a kvůli námraze jsme zaznamenali na východě Čech v Královéhradeckém kraji šest poruch na vedení vysokého napětí. Bez energie je přibližně 1700 domácností na Rychnovsku, Náchodsku a Jičínsku. Na Pardubicku je 27 poruch na vedení vysokého napětí na Chrudimsku, Svitavsku a Ústeckoorlicku. Bez energie je zhruba 18 700 domácností,“ přiblížila situaci dnes ráno tisková mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková, podle které se počty domácností bez energie každou hodinou snižují.

Naděje na bílé Vánoce i v nižších polohách patrně zhatí teploty, které se podle meteorologů vyšplhají na Štědrý den v Královéhradeckém kraji až k devíti stupňům Celsia.
Sněžení překvapilo řidiče v nížinách. Na Štědrý den bude ale v kraji teplo

„Na východě Čech je k osmé hodině ráno přes 2 900 tisíc domácností bez energie, ale toto číslo stále klesá, protože máme v terénu pracovníky poruchových čet. Na odstranění pracují již od předvčerejšího dne, včerejších večerních a nočních hodin. V terénu máme maximální počty pracovníků, pomáhají nám i externí firmy. Prioritou je obnovit dodávky elektřiny všude, kde je to možné. Navýšili jsme počty pracovníků v terénu, na dispečinku i v call centru,“ uvedla mluvčí.

Nejčastější příčinou poruch je silný vítr, pád stromů a větví do vedení a námraza. Pro hlášení poruch mohou lidé využít web bezstavy.cz nebo bezplatnou distribuční linku 800 850 860.