Vítězem se po napínavém finiši, kdy se hlasy přelévaly mezi čtyřmi partajemi, stalo uskupení Nezávislí pro Přelouč, které získalo 21,56 procenta hlasů, tedy o jedno procento víc než druhá ODS. Lídr Ivan Moravec, který je dlouholetým místostarostou Přelouče, se však rozhodl zachovat zavedené pořádky. Nad tím, kdo se má stát starostou, prý neváhal ani minutu, a to i přesto, že sám získal nejvíc preferenčních hlasů.

„Ani ve snu by mě nenapadlo to měnit. Paní starostka by se musela učit, co dělám já, a naopak. Navíc bych to určitě nedělal tak dobře jako ona. Věnuje tomu neskutečné množství času a energie,“ uvedl Moravec.

Výsledky voleb ho překvapily. „Nečekal jsem tak vysoký zisk, myslel jsem si, že budeme mít tak 19 procent jako minule,“ zhodnotil Moravec.

Jednání o koalici

Také Burešová byla výsledky příjemně překvapená. „Čekala jsem, že ANO, které před čtyřmi lety vyhrálo, získá víc hlasů. Sledování výsledků bylo napínavé a nakonec jsme moc spokojení,“ popsala Burešová.

Duo Burešová - Moravec nyní připravuje koalici. Zatím jsou domluvení s Martinem Macháčkem z ČSSD, což jim dává dohromady 10 mandátů. Aby měli nadpoloviční většinu, potřebují 11 křesel. „Jednal jsem se Zdenkou Kumstýřovou z Koalice pro Přelouč, která byla dosud v opozici, a budeme spolu jednat dál o tom, co by chtěla zapracovat ze svého volebního programu,“ popsal Moravec s tím, že by neměl být problém koalici utvořit.

Nebude se tedy opakovat situace z minulých voleb, kdy vítěz skončil v opozici. První hnutí ANO tehdy nedokázalo sestavit koalici a ve vedení tak zůstali Burešová s Moravcem.

Zklamání tak u hnutí ANO panuje i tentokrát. Se ziskem 18,14 procenta hlasů skončilo až na čtvrtém místě. Lídra Radima Jelínka navíc preferenčními hlasy přeskákali další tři členové jeho kandidátky.

„Procentuální zisk nevidím jako úspěch, ale rozdělení mandátů hovoří o tom, že budeme muset všichni úzce spolupracovat - ať už v koalici, nebo v opozici,“ poznamenal Jelínek.

K silnému propadu ANO podle Jelínka přispělo to, že na menším městě není opozice tolik vidět. „Lépe se post ve vedení obhajuje, než se na něj dostává z opozice,“ řekl Jelínek.

Nabídku nečeká

Také lídr hnutí ANO zahájil povolební vyjednávání. „Řekl jsem paní starostce, že jsme otevření jednání. Nyní je na tahu vítěz a ti, kteří se umístili před námi,“ pravil Jelínek. Přiznal ale, že nečeká, že by nějakou koaliční nabídku obdržel.

„Pan Jelínek mi nabídl, že bychom společně vyšachovali vítěze. Samozřejmě jsem to odmítla,“ řekla Burešová, která už se těší na své šesté volební období. „Pořád mě to moc baví. Je to takový rozjetý vlak a stále přicházejí nové nápady,“ dodala starostka.

Síla křížkování

Volby v Přelouči ukázaly sílu preferenčních hlasů, které sbírali hlavně učitelé. Největším skokanem byl Milan Souček (Koalice občanů Přelouče), který z devatenácté pozice vyšplhal až na šestou, k tomu, aby se dostal do zastupitelstva, mu ale ještě dvě příčky chyběly.

Na stejné kandidátce poskočila ze čtrnáctého místa na čtvrté Šárka Sovová. Z osmé příčky se na kandidátce ODS vyhoupl na třetí Vlastimil Rambousek. Oba tak v zastupitelstvu nakonec usednou.

Bodovaly ale i jiné profese. Ze sedmého místa na první poskočil v hnutí ANO veterinář Tomáš Konečný. Ze čtvrtého na druhé se pak dostal Jaroslav Čapský, čímž získal druhý mandát KSČM.

Naopak vykřížkována byla Lenka Roušarová (Nezávislí pro Přelouč), která ze slibného třetího místa sklouzla na sedmé a do zastupitelstva se nedostala.