Jak jsou na tom poslanci a senátoři z Pardubického kraje se znalostmi z neziskového sektoru? Vůbec ne špatně. Na vlastní oči se o tom mohli přesvědčit návštěvníci akce Poslanci, na slovíčko!, která se včera dopoledne uskutečnila v pardubickém ABC klubu.

Součástí kulatého stolu neziskových organizací s nově zvolenými poslanci a senátory byl i zábavný kvíz, jehož cílem bylo prověřit, jak se politici v této oblasti orientují.

Losování o týmy

Losováním byli rozděleni do čtyř skupin po třech. Ve tříkolové soutěži si nejlépe vedlo družstvo, které mělo velkou výhodu v tom, že se hned dva jeho členové této oblasti dlouhodobě věnují. Místopředsedkyně Senátu Miluše Horská je už více než dvacet let ředitelkou Základní a Praktické školy Svítání a poslanec Martin Kolovratník zase patřil k zakládajícím členům jedné z největších neziskových organizací v kraji – pardubického SKP-Centra. Třetím do party, která suverénně zvítězila, byl poslanec Jan Chvojka.
Už od začátku bylo vidět, že tato sestava si hodně věřila, a tak riskovala ve výběru otázek za nejvyšší možný počet bodů, zatímco ti ostatní se přece jen zpočátku trochu drželi při zemi. Dvě správné odpovědi za nejvyšší možný počet 600 bodů tak vlastně rozhodly, a tak si u třetí otázky mohli favorité dovolit i mírné zaškobrtnutí. Zatímco dotaz na konkrétní příklad neziskové organizace působící v kultuře tým nemohl zaskočit (Martin Kolovratník rychle nabídl Kulturní sdružení Ryengle), o celkovém počtu neziskových organizací v České republice už přece jen bylo nutno přemýšlet trochu více. Nakonec se tip, že jde o 95 tisíc organizací, ukázal být správným. A tak zaváhání přišlo až v posledním dotazu, zda mohou neziskové organizace vytvářet zisk. Správná odpověď byla, že mohou, ale nemohou jej přerozdělovat. „I mistr tesař se někdy utne," glosovala senátorka Miluše Horská.

Boj o stříbro

Boj o stříbrnou příčku byl velmi vyrovnaný. Shodný počet bodů (700) zaznamenaly dvě skupiny. V jedné byl aktivním lídrem senátor a předseda správní rady SKP-Centra Petr Šilar, jemuž zdárně sekundoval senátor a bývalý hejtman Pardubického kraje Radko Martínek a poslanec Augustin Karel Andrle Sylor. Tu další se stejným konečným bodovým ziskem tvořilo poslanecké trio Jiří Skalický, Květa Matušovská a Jiří Junek. Tato skupina jako jediná odpověděla správně na všechny tři otázky, jen nebyla tak odvážná v jejich výběru za vyšší bodové ohodnocení.

Na pomyslném konci žebříčku skončila s 500 body skupina, kterou tvořili poslanci Václav Snopek a Pavel Havíř a senátor Jan Veleba.
Ale i jejich dvě správné odpovědi a jedno drobné zaváhání (což byl navíc chyták) je jistě velmi slušnou vizitkou.

Zajímavé ceny

Za odměnu politici získali zajímavé ceny. Neziskové organizace dodaly například poukaz na trénink paměti, hlazení osla či jeden den Keltem.
Včerejší kulatý stůl však nabídl i mnohem závažnější témata, jako je například debata o možnosti víceletého financování neziskových organizací či prohlubování vzájemné spolupráce mezi neziskovým sektorem, státní správou a samosprávou a podnikatelskou sférou.

„S včerejší akcí jsme byli velmi spokojeni. Byli jsme rádi, že politici i zástupci neziskového sektoru přišli v tak hojném počtu a zaplnili pardubický ABC klub. To dokazuje oboustranný zájem. Těší nás, že politici podepsali Deklaraci společensky odpovědného politika, což je v republice unikát, a hned projevili zájem ji konkrétně rozvíjet," konstatovala za pořadatele akce Anna Frantalová z občanského sdružení Boii.