„Takové ustanovení zákona je příliš tvrdé a je i proti dětem,“ tvrdí občansko demokratičtí poslanci Walter Bartoš a Petr Pleva, kteří tento zákon chtějí změnit. V tomto směru připravují návrh na změnu.

„Středoškoláky nezaměstnávám a ani to nepovažuji za vhodné,“ řekl Vladimír Pařízek, ředitel Základní školy Polabiny II v Pardubicích. „Jde jenom o to, aby se ušetřily peníze a to může být dvojsečná zbraň,“ dodal Pařízek.

Proč by kvalitní středoškolák nemohl učit? Například mladí učitelé jazyků, kteří se vrátili z ciziny,“ myslí si Marie Málková, krajská radní odpovědná za školství.

„Chceme dát ředitelům prostor, aby velmi obezřetně zhodnotili konkrétní situaci a klidně zaměstnali člověka, který sice nemá vysokou školu, ale může být pro děti přínosem,“ dodává Málková.

„Nám se navrhované změny, tak, jak jsem o nich slyšela, nelíbí. Je to opravdu degradace, jako kdyby sestra mohla nahradit kvalitního lékaře. Navíc by se mohlo stát, že před dětmi bude stát vyučený zedník s maturitou. A ředitel ho rád zaměstná, protože ušetří na mzdách,“ tvrdí sociálně demokratická poslankyně za Pardubický kraj Ladislava Zelenková. „Mnoho učitelů odchází ze škol za lepším výdělkem. Ale tím, že zaměstnáme středoškoláky, se problému nezbavíme,“ říká Zelenková.

„Nemůžeme rezignovat na kvalitu ani na vesnických školách. To opravdu není cesta, kterou bychom chtěli jít,“ dodává Zelenková.

Na základní škole Štefánikova v Pardubicích pracuje středoškolsky vzdělaná učitelka. „Učí na prvním stupni angličtinu. Najít dobrého učitele cizího jazyka na první stupeň bývá problém,“ říká ředitel školy Ladislav Kubát.

„V případě, že zákon zůstane tak, jak je, by musela ze školy odejít nebo by musela začít studovat,“ uvedl Kubát. „Též dávám přednost vysokoškolsky vzdělaným učitelům. Škola ve středu města nemá problém takové lidi najít,“ řekl Ladislav Kubát. „Daleko větší problémy mohou mít ředitelé na menších venkovských školách,“ dodal Kubát.