Vojáci a hasiči do skladu sváželi všechen materiál, který z Číny do Česka dopravila jak letadla, tak i tři nákladní vlaky. Letadel do Česka přiletělo na pět desítek, poslední přistálo na začátku května v Praze. Do Pardubic se zdravotnickými pomůckami létalo jedno z největších letadel světa An-124 Ruslan.

Za 4,6 miliardy

Ministerstvo vnitra zajistilo ochranné prostředky za 4,6 miliardy korun, pomůcky za 300 milionů poskytli tuzemští dodavatelé, zbytek pochází z Číny. Celkem se přivezlo 137,5 milionu roušek, 19 milionů respirátorů, 200 tisíc respirátorů FFP2, stejný počet FFP3, ochranné štíty či obleky.

V Opočínku je aktuálně 66 milionů roušek, 10 milionů respirátorů a další pomůcky. „Zhruba 650 tun přivezly vlaky, celkem je ve skladu nyní tisíc tun,“ upřesnil ředitel Odboru správy majetku Miroslav Konopecký.

Zdroj: DENÍK/Lada Součková

Pomůcky zatím nebudou distribuovány do jednotlivých krajů, ale zůstanou v Opočínku a využity budou až v případě potřeby. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka je Česko v tuto chvíli připraveno na případnou druhou vlnu nákazy. „Díky tomu, že máme takovéto zásoby, jsme mohli vyhovět primátorovi města Karviná, který se na nás obrátil s žádostí o pomoc,“ řekl ministr Hamáček. Ještě včera během odpoledne tak do Karviné z Opočínku do Karviné odjelo auto plné ochranných pomůcek.

Kvalita pomůcek

Někteří lidé, včetně doktorů, si během krize stěžovali na kvalitu ochranných pomůcek z Číny, podle ministra jsou ale v pořádku. „Roušky mají všechny atesty a nebyl s dodávkami žádný problém,“ uvedl ministr.