VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Posouzení vlivu na prostředí by snad obchvat zpozdit nemuselo

Pardubice - Stavba severovýchodního obchvatu Pardubic by se kvůli novému posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) zpozdit nemusela. Posudek by vznikal souběžně s výkupy pozemků a přípravou stavebního povolení.

17.3.2016
SDÍLEJ:

Vizualizace severovýchodního obchvatu Pardubic Foto: Ředitelství silnic a dálnic

„Dá se říct, že jsme si stanovili jakýsi 'jízdní řád' celé přípravy. Protože jsou obchvaty pro město klíčovými stavbami, u nichž navíc musíme dohánět historické dluhy, chci osobně jednotlivé postupy i přípravu územního plánu kontrolovat. Ředitelství silnic a dálnic jako stavitel je pro město velmi seriózním partnerem, a proto mu chceme být maximálně nápomocni především při problémech s výkupy pozemků," uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Ne všichni politici jsou ale takovými optimisty. V souvislosti s lednovou žádostí ministerstva dopravy o nové posouzení vlivu staveb na životní prostředí totiž reálně hrozí odsunutí více než 90 dopravních staveb, mezi které patří kromě obchvatu Pardubic také stavba silnice D35, dostavba obchvatu Chrudimi či obchvatu Svitav.

„Byli jsme osloveni premiérem Bohuslavem Sobotkou, zda jsme připraveni na případný přesun financí, které byly alokovány na klíčové krajské stavby, například do Integrovaného operačního programu. Ty by následně byly využity na rekonstrukce silnic nižších tříd," konstatoval hejtman Pardubického kraje Martin Netolický s tím, že Pardubický kraj letos ze Státního fondu dopravní infrastruktury obdrží celkem 200 milionů korun.

Vedení Pardubic plánuje, že by stavba severovýchodního obchvatu města začala podle plánu.

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo zajistit znovuposouzení vlivu stavby na životní prostředí tak, aby stavba obchvatu nebyla ohrožena. Zároveň věřím, že samotná stavba, která by měla začít v roce 2018, nepotrvá déle než tři roky," upřesnil náměstek pardubického primátora zodpovědný za dopravu a životní prostředí Jiří Rozinek.

Na severovýchodní obchvat se dokončuje dokumentace pro stavební povolení včetně geometrických plánů.

Výkupy zahájí 
v druhé půlce roku

„Zahájení výkupů pozemků předpokládáme v druhé polovině letošního roku. Díky novele zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury zároveň platí od května osminásobek odhadní ceny. Odstraní se tím problémy s uplatňováním vyšších násobků," řekl ředitel pardubické Správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Bohumil Vebr.

Při budování severovýchodního obchvatu, který spolu s obchvatem Sezemic zajistí napojení na rychlostní silnici nově značenou jako D35, je pro urychlení stavby rovněž třeba zajistit financování archeologického průzkumu.

„ŘSD jsem již dal příslib, že během letošního léta potřebné finance od státu seženu a zajistím jejich vyplacení tak, aby je stavitel měl k dispozici už na rok 2017," sdělil poslanec a pardubický zastupitel Martin Kolovratník, který je zároveň místopředsedou dozorčí rady Státního fondu dopravní infrastruktury.

„Zprovoznění severovýchodního obchvatu uvolní dopravu na stávající trase silnice I/36, ze které se stane komunikace druhé třídy k obsluze vnitřní dopravy ve městě. To by mělo mimo jiné ulehčit i husté dopravě kolem hlavního nádraží," dodal předseda Komise pro dopravu Libor Slezák.

Radnice podniká i kroky vedoucí k přípravám jihovýchodního, jihozápadního a severozápadního obchvatu, přičemž prioritní je z těchto tří staveb především okruh jihovýchodní.

Autor: Lukáš Dubský

17.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Extraligový duel Chomutov - Pardubice.
8

Pirát Vondrka znovu udeřil a vzal body Dynamu

Den po parlamentních volbách, 22. října, začala povolební vyjednávání ve Sněmovně v Praze. Faltýnek
AKTUALIZOVÁNO
9

Zeman potvrdil, že Babiše jmenuje premiérem. Začala povolební vyjednávání

Při nehodě byla zraněna matka s dítětem

Lázně Bohdaneč - Maminka s malým chlapcem skončili s autem v příkopu a následně v nemocnici.

Basketbalové Pardubice smetly pražské USK

Pardubice - Ligový top-skórer Quentin Peterson sice vysázel 26 bodů, ovšem Dominez Burnett ještě o 2 více a dovedl pardubickou Beksu ke druhému vítězství v novém ročníku basketbalové NBL. 

Únik plynu se nekonal, záchranáři přesto měli práci

Přelouč - Na místě se zdravotníci museli postarat i o miminko.

TOP 09 je ve sněmovně, poslanec Skalický ale mandát ztratil

Pardubice – Prohra s křečovitým úsměvem. Tak hodnotí volební výsledek TOP 09 poslanec Jiří Skalický. Po napínavém sčítání hlasů se sice jeho strana do Poslanecké sněmovny dostala, ovšem sám Skalický ve funkci poslance končí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení