Již potřetí Středisko rané péče v Pardubicích uspořádalo oblíbené jednodenní lyžařské výcviky pro děti s handicapem.
Děti se závažnějším tělesným postižením si užívaly jízdy na speciálních lyžařských pomůckách – biski a monoski. Ty s lehčím tělesným postižením nebo s mentálním handicapem či poruchou autistického spektra se učily lyžovat ve Skiareálu Hlinsko v Čechách na standardních lyžích pod vedením zkušených lyžařských instruktorů.
Mámy a tátové neskrývali emoce
Koordinátorka projektu Radka Chudomská vyhodnotila letošní lyžařské výcviky jako zatím nejpovedenější. Lyžování se zúčastnilo 22 dětí s handicapem z Pardubického kraje, z toho 9 dětí bylo na svazích vůbec poprvé.
Někteří rodiče neskrývali emoce a sdělovali, že si vůbec nedovedli představit, že by i jejich dítě mohlo lyžovat, stejně jako jeho zdraví vrstevníci. „Ani ve snu nás nenapadlo, že si s manželem a dokonce i s naším synem, který má tělesné postižení, společně zalyžujeme," nadšeně uvedla jedna z přítomných maminek po ukončení speciálního lyžařského výcviku.
„Další z rodičů nemohl dojetím ani lyžovat. Stál pod sjezdovkou a sledoval, jak jeho syn se závažným tělesným handicapem sjíždí pod vedením instruktora sjezdovku. Velice se těší na další akci, kdy se celá rodina vydá na svahy," uvedla koordinátorka Radka Chudomská.
Středisko rané péče v Pardubicích již čtrnáct let pomáhá rodinám s dětmi s ohroženým vývojem (například v důsledku předčasného narození), s nerovnoměrným vývojem, s tělesným, mentálním postižením, s poruchou autistického spektra nebo kombinovaným postižením z Pardubického kraje.
Středisko nabízí rodinám těchto dětí ve věku od narození do sedmi let odborné konzultace přímo v rodinách, dále půjčování stimulačních, didaktických a kompenzačních pomůcek, základní sociální poradenství, pomoc při výběru předškolního zařízení a zprostředkování kontaktu s dalšími rodinami. Vloni Středisko rané péče v Pardubicích podpořilo vývoj 131 dětí s handicapem.