Ještě v loňském roce bylo zaměstnávání zdravotně postižených výhodné. Někdy dokonce až moc. Vysokých dotací a štědrých daňových úlev si totiž všimlo i pár podnikavců, kterým nešlo o pomoc handicapovaným, ale hlavně o vlastní kapsu.

Postiženým práci dali jen na papíře

Příspěvky od státu byly tak vysoké, že pokryly nejen minimální mzdu pro postiženého pracovníka, ale ještě z nich část mohla zbýt. A to byla právě příležitost pro nepoctivce.

„Znal jsem i případy, kdy někteří podnikatelé zaměstnávali postižené jen papírově. Do žádné práce nechodili, ale jejich jména sloužila k čerpání dotací. Reforma musela přijít. Stát v některých případech opravdu vyhazoval peníze oknem,“ říká Jaromír Krpálek. A tento muž ví, o čem mluví. Sám je na vozíku a zároveň vykonává funkci jednatele ve společnosti K2P, která v Pardubicích zaměstnává skoro padesát zdravotně postižených lidí. Reforma jeho firmu rozhodne nepoložila.

Někteří teď musí bojovat o přežití

Některá sdružení a neziskové organizace ale kvůli novým a přísnějším dotačním a daňovým pravidlům platným od letošního roku bojují o přežití, nebo už úplně dobojovala. Nebyly na situaci připraveny a nedokázaly na trhu najít zakázky, které by je uživily.

„Poznám to i ze zájmu o práci v naší firmě. Od začátku roku tu bylo dvacet a více uchazečů o místo. Vloni chodili zřídka,“ potvrzuje Jaromír Krpálek. A co mohou vlastně zdravotně postižení vykonávat za práce? Například K2P provozuje call centrum, dále internetový portál Pardubický svět a grafické pracoviště. Má ale i montážní dílnu, ve které zaměstnanci montují modelářské motůrky, a vizuální dílnu, kde kontrolují kvalitu výrobků, a také balí a rozesílají výrobky jiných firem.

„Činností je několik a trváme na tom, aby každý náš zaměstnanec zvládal vícero z nich. Pro případ, že nemáme práci pro jedno odvětví, aby se mohl věnovat jinému, kde zakázku zrovna máme,“ říká jednatel firmy K2P.

Podle evidence Úřadu práce v Pardubicích změna dotačních a daňových pravidel nevedla k masovému propouštění handicapovaných zaměstnanců. Od ledna do konce února se nově zaevidovalo 87 nezaměstnaných lidí se zdravotním postižením. „V roce loňském to bylo za stejné období 109 osob,“ říká Naděžda Černá z Úřadu práce v Pardubicích. „Nižší počet zaevidovaných zdravotně postižených letos koresponduje s celkově nižším počtem všech nově evidovaných uchazečů, který byl za leden až únor 2007 celkem 1575 lidí. Za leden až únor 2008 je to 1385,“ dodala Naděžda Černá.