„Had se nechoval vůbec plaše, spíš naopak. Začal se přibližovat a plazit k nám. Obvyklé rady, jako zahnat jej dupáním, se s úspěchem nesetka〜ly,“ popsal své setkání s plazem Jan Doucha, který na problém upozornil.

 Zpráv o výskytu tohoto záhadného zvířete přibývalo, ale nikdo z těch, kdo jeho spatření oznámil na telefonní linku 156, na místě na strážníky nepočkal – a hledejte pak hada někde na louce.

„Tentokrát ale muž, který strážníky přivolal, u hada počkal a strážníkům se tak podařilo hada odchytit,“ konstatoval mluvčí pardubických strážníků Pavel Čejka.

Had děsil pejskaře

„Mezi lidmi již pomalu vzrůstala panika, zejména mezi pejskaři, kteří se obávali na této louce své psí miláčky venčit. Strážník specialista po odchycení identifikoval hada jako neškodnou užovku amurskou a převezl ji do terária veterinární kliniky ve Štrossově ulici. Zřejmě had utekl některému chovateli,“ doplnil Pavel Čejka.

Plaz, který vystrašil Pardubice, naštěstí nebyl jedovatý. Užovka amurská totiž jedové žlázy nemá. V hadí říši se jí ale vzhledově podobají jiné druhy, které jsou naopak velmi jedovaté.

Rozruch s nádechem strachu způsobil v Pardubicích touto dobou před rokem i pavouk, kterého strážníci odchytili přímo na regálu v pardubickém obchodním domě Kaufland. Jedovatý členovec se do obchodu dostal údajně se zásilkou banánů z Jižní Ameriky. Jeho kousnutí podle veterináře mohlo způsobit vážné následky v podobě nekrózy tkáně.