Unikátní výstava, mapující devadesátiletou historii pardubického hokeje, která je momentálně k vidění na pardubickém zámku, nabízí široké veřejnosti k vidění nejrůznější hokejové poklady. A to doslova. Od dobových fotografií přes výstroj a výzbroj, nejrůznější dresy až po zlato v podobě medailí a pohárů.
S technikou celkem za dva a půl milionu
Pochopitelně, že tyto skvosty musí být po dobu výstavy pojištěné. V případě této ucelené sbírky však pojistná hodnota zdaleka nedosahuje ceny, jež tyto artefakty mají pro hokejisty, kteří je vlastní.
„Výstava je pojištěna na dva a půl milionu korun. Ale to včetně techniky, která je zde určena k videoprojekci. Hodnota samotných trofejí a vystavených věcí je odhadována zhruba na půl milionu korun," řekla našemu Deníku kurátorka výstavy Věra Doležalová. Je si ovšem vědoma, že vystavené poháry či individuální medaile a trofeje mají pro hráče daleko větší cenu. „My zde máme pojištěny pouze nominální hodnoty vystavených věcí. Nejdražší jsou zřejmě medaile z mistrovství světa či olympiád. Každá jedna za zhruba patnáct až dvacet tisíc korun. Je ale pochopitelné, že takovéto medaile mají nejen pro samotného hráče, ale třeba i pro nějakého soukromého sběratele, daleko vyšší cenu," dodala kurátorka.
Hokejista Milan Hejduk sem například zapůjčil trofej NHL Maurice Richarda. Ta je každoročně udělována hráči, který v základní části této nejlepší soutěže světa nastřílí nejvyšší počet branek. A právě pardubický odchovanec jich v sezoně 2002/2003 nastřílel za Colorado Avalanche rovných 50! Za to zde ale chybí jeho zlatá olympijská medaile z japonského Nagana.
Podle spoluorganizátora výstavy Milana Černického zapůjčilo pro tyto účely své hokejové předměty zhruba čtyřicet lidí, většinou bývalí či současní hokejisté, trenéři či funkcionáři. „Asi nejvíce věcí nám půjčili Josef Paleček, Jiří Šejba či Vladimír Martinec," upřesnil Milan Černický.
Pozadu však nezůstaly ani nejrůznější instituce. Věci na výstavu půjčil mimo jiné také hokejový klub HC ČSOB Pojišťovna Pardubice či pražské Národní muzeum! „Z Národního muzea máme například brusle ze dvacátých let minulého století či výstroj a výzbroj Vladimíra Zábrodského," upřesnila kurátorka Věra Doležalová.
Některé věci patří Národnímu muzeu
Přestože výstavy renomovaných malířů, respektive jejich díla jsou pojištěny na miliony korun, neznamená to, že by hokejové výstavě chybělo toto magické kouzlo. Stejně jako nad Muchou, da Vincim, Picassem, van Goghem či třeba Rembrandtem, bdí i nad hokejovými exponáty bdělé oko bezpečnostních kamer.
„Výstava má pochopitelně důmyslný zabezpečovací systém, průmyslové kamery i hlídače," konstatovala kurátorka Věra Doležalová.
Na návštěvníky mimo jiné čeká například Šejbova zlatá medaile ze světového šampionátu v Praze, Lubinova zlatá helma z roku 2003 či jeho olympijský bronz z Albertville 1992, Janeckého bronz z téže olympiády, Hemského olympijská medaile z Turína či v neposlední řadě Haškovy a Martincovy Zlaté hokejky.
Mezi dalšími vystavenými trofejemi lidé najdou i Křišťálový puk Klubu hokejových střelců Bohuslava Šťastného, zlatou medaili Jiřího Nováka z mistrovství světa 1976 a pochopitelně také plakety s uvedením do hokejové Síně slávy pro Vladimíra Martince a Bohuslava Šťastného.