Potápěčské skupiny Hasičského záchranného sboru (HZS) Pardubice a Hasičského záchranného sboru Hradec Králové cvičily v lomu Leštinka u Skutče na Chrudimsku.

Poznáváte tohoto muže?
Poznáváte cyklistu na fotografii? Dejte vědět pardubickým policistům

Hasiči vyzkoušeli potápěčskou soupravu Kirby Morgan, která se používá k potápění do kontaminovaných vod, tedy chemicky i biologicky znečištěných. „Souprava poskytuje potápěči úplnou ochranu před okolním nebezpečím. Potápěčské skupiny HZS Pardubice a Hradec Králové jsou opěrným bodem pro přilbové potápění s celorepublikovou působností," dodala tisková mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Poděkujte hasičůmPoděkujte hasičůmZdroj: Grafik redakce

Speciální obleky hasiče ochrání před různými druhy chemických látek, obleky na klasické potápění tak odolné nejsou.

 
„Například suché obleky chrání proti chladu, poranění nebo oděrkám hasiče a dokáží zabránit jen lehké kontaminaci. Oproti obleku na klasické potápění jsou obleky Viking mnohem odolnější, jsou z celkově silnějšího materiálu a jsou těžší. Je to forma protichemického obleku, který dokáže odolávat různým druhům chemických látek," vysvětlila mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

Výstroj váží až 80 kilogramů, jenom přilba váží 16 kilo. „Výbava je určena pro zásahy při mimořádných událostech, kdy je například nutné potápět se v čistírnách odpadních vod nebo pro zásahy v chemických závodech. V obleku mohou hasiči do různých nádrží s chemikáliemi, kyselinami, louhy, naftou nebo benzínem,“ popisuje možnosti Martina Götzová.