Úkaz se formoval jihovýchodně od Hradce Králové a postupoval kolem Sezemic, kde dosáhl největší intenzity, směrem k Pardubicím.

"Díky spolupráci s Počasím České televize, které provedlo terénní průzkum v oblasti jižně od Hradce Králové a setkalo se s několika pozorovateli jevu, bylo zjištěno, že rotace víru byla dotatečná k tomu, aby minimálně zvedala půdní částice z polí. Jednalo se tedy v určitých momentech skutečně o tornádo o síle F0," uvedl včera večer Český hydrometeorologický ústav.

První informace včetně videí jsme přinesli zde:

Tromba či slabé tornádo u Pardubic, 17. 5. 2022
DALŠÍ VIDEA: Včera se nad Pardubickem objevilo slabé tornádo, míní meteorologové

Podle Fujitovy stupnice mají tornáda o síle F0 rychlost do 117 km/h a způsobují nannejvýš lehké škody - spadlé komíny či zlámané větve stromů. Zpočátku se nehovořilo o zvednutých čísticích z polí, ale o malých škodách na lesním porostu. Ty však nebyly potvrzeny. Událost však na svých mobilech zaznamenala řada uživatelů sociálních sítí. 

Tromba má podobný tvar jako tornádo, trychtýř se ale nedotkne země. V Česku je každý rok zaznamenáno více než deset tornád, mnoho dalších může být nezjištěno. Většina z nich dosahuje klasifikace 0, tedy s minimálními nebo žádnými škodami. 

Poslední zničující tornádo bylo na Pardubicku zaznamenáno v roce 2011:

Tornádo zcela zdemolovalo tovární halu v průmyslové zóně. Uvnitř bylo v té chvíli kolem 120 zaměstnanců.
Tornádo v Pardubicích. "Zakouslo se do střechy a srolovalo ji," vzpomínají lidé