Sto sedmdesát čtyři koruny. Přesně za tolik peněz pořídíte povinnou výbavu na jízdní kolo, kterou vám ukládá zákon. Za stejnou částku máte v běžné restauraci třeba šest piv nebo dvě krabičky cigaret. Není to tak velká investice, že?

Co vlastně po vás bude v případě kontroly policejní hlídka vyžadovat? Věci, které jako povinné vybavení kola vyjmenovává, se při troše šikovnosti dají sehnat doslova za pár korun. Zkusme si představit takový nákup pro obyčejné kolo, na kterém všechny hledané prvky chybí.

„Jsou to oranžové odrazky do výpletu kol. Nejlevnější máme za třináct korun, potřebovat budete minimálně dvě. Dále jsou to přední a zadní odrazky bílé a červené barvy. Jedno vyjde na patnáct korun," říká Jan Nečas, majitel specializovaného obchodu ve Smilově ulici v Pardubicích. Nyní tedy máme povinné odrazky za 56 korun.

„Další povinnou výbavou jsou přední a zadní světla, která je cyklista povinen použít za snížené viditelnosti. To úplně nejlevnější bílé přední, které máme v doprodeji, je za dvacet pět korun. Za nejlevnější zadní červené světlo zaplatíte padesát devět korun. Za světla tedy dohromady dáte osmdesát čtyři koruny," doplňuje seznam Jan Nečas.

Dohromady to nyní dělá 140 korun. Poslední díl skládanky je zvonek. Ten nejlevnější prý vyjde na 34 koruny.
Do našeho počítání jsme zatím nezahrnuli odrazky v pedálech. Je pravdou, že také patří do povinné výbavy, ale drtivá většina výrobců pedály vyrábí již s nimi.

Další věc, kterou ke své cyklistické výbavě můžete přidat, je cyklistická ochranná helma. Ta je povinná pro účastníky silničního provozu do osmnácti let. O jejím nákupu by ale měl uvažovat každý, kdo na kolo usedá.

„Nejlevnější přilba, kterou máme, je za pět set devadesát korun, ty kvalitnější značky začínají na sedmi stovkách," uzavírá Jan Nečas.