Ve čtvrtek ráno hlásí druhý povodňový stupeň Labe v Němčicích, v Přelouči je Labe na prvním stupni povodňové aktivity. V Pardubickém kraji je na prvním stupni ještě Divoká Orlice v Nekoři v okrese Ústí nad Orlicí. Ostatní sledovaná místa hlásí ke čtvrtečnímu ránu normální stav. Aktuální informace o průtocích je možné sledovat na webu Povodí Labe.

Situace v Němčicích byla dramatická i na konci roku 2023. Podívejte se na video z 27. prosince, kdy už voda opadávala. 

Němčice, zatopený kraj. 27. 12. 2023 | Video: Jaroslav Černý

V platnosti je na Pardubicku stále výstraha před povodněmi, která trvá až do odvolání. Lidé v ohrožených oblastech by se podle informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu měli připravit na možnost vzniku povodně. „Je nutné vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí a podobně v korytě toku a bezprostředním okolí. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů," doporučují meteorologové.

Ve čtvrtek má na většině území Pardubického kraje pršet. „Převážně velká oblačnost, na většině území občasný déšť nebo přeháňky. Na horách srážky trvalejší a v polohách nad 1000 m, později nad 700 m smíšené nebo sněhové. Večer od jihozápadu ustávání srážek a částečně ubývání oblačnosti,“ uvádí Český hydrometeorologický ústav.

Hasiči o vánočních svátcích evakuovali lidi z chatové osady v Hrobicích u Pardubic. Záchranu komplikoval silný proud

Před polednem hasiči zachraňovali 5 lidí a dvě kočky z chatové oblasti Hrobice. Na miste profesionální jednotka CHS Pardubice a JSDHO Pardubime MO I. | Video: HZS PK