Přestože Pardubický kraj je zatím jediný, který nepostihla povodeň, její následky jsou i na Pardubicku znatelné.

„Hladina Labe v Pardubickém kraji vystoupila nad obvyklou úroveň. Stav pohotovosti vodohospodáři vyhlásili v pondělí ve dvě hodiny ráno v Němčicích na Pardubicku. První, nejnižší povodňový stupeň, platí na Labi v Přelouči. V Pardubickém kraji zatím neevidujeme žádné zásahy v souvislosti s povodněmi," konstatovala tisková mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

V Němčicích na Pardubicku měla pondělí dopoledne řeka Labe výšku hladiny 416 centimetrů.

„Třetí stupeň ohrožení je plánován na výšku hladiny 520 centimetrů. V tom případě bude nutné evakuovat jeden dům a další ohradit pytli s pískem. Obec má připravený protipovodňový plán, ale doufám, že v těchto dnech tato varianta nebude potřeba. V současné době je Labe rozlito akorát do polí v okolí, nespojila se ani ramena nedaleko vesnice. Situaci stále kontrolujeme," prohlásil starosta Němčic Jaroslav Štěpánek.

Povodně se značně dotkly  železniční dopravy. Přestože regionální doprava již vč pondělí dopoledne byla plynulá, dálkové vlaky nabíraly až osmdesátiminutová zpoždění.

„Noc na pondělí byla špatná. Od nedělních osmnácti hodin byl kvůli záplavám neprůjezdný Kolín. Do půlnoci jsme  řešili návrat cestujících, protože někteří se vraceli až na Moravu a delší cesta byla v tu chvíli nezaručená," poznamenal ředitel Krajského centra osobní dopravy v Pardubicích Michal Štěpán.

Ještě v pondělí dopoledne byl provoz v Kolíně omezený a nefungovaly některé výhybky. Ovlivněna tím tedy byla i doprava na Pardubicku.
„Situace na železnici se bude zlepšovat, až začne opadávat voda. Vše záleží na povodních," dodal Michal Štěpán.

Pomoc ostatním

Vzhledem k tomu, že situace na Pardubicku není nijak kritická, jsou pardubičtí hasiči připraveni pomoci jiným postiženým oblastem.

„Hasičský záchranný sbor (HZS) Pardubického kraje je od nedělního dopoledne připraven vyjet na pomoc povodněmi postiženým oblastem v České republice. Hasiči nyní čekají na pokyn generálního ředitelství HZS České republiky k vyslání odřadu. Generální ředitelství HZS České republiky koordinuje vyslání všech jednotek požární ochrany. Na místo jsou připraveni vyjet příslušníci HZS Pardubického kraje s potřebnou zásahovou technikou, ale i dobrovolní hasiči z celého kraje," řekla tisková mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Nebezpečí nehrozí

Preventivní schůzi se složkami integrovaného záchranného systému, hydrometeorology a představiteli Povodí Labe v pondělí dopoledne svolal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

„Byl jsem ujištěn, že Pardubicím, Přelouči ani okolí nebezpečí nehrozí. Labe se zatím drží v korytu. Jsme ale domluveni, že pokud se situace změní, budeme ihned informování," sdělil Deníku Martin Netolický. Pardubický kraj je navíc připraven poskytnout pomoc těm nejvíce postiženým českým krajům.

„Nabízí se 40 dobrovolníků ze střední chemické školy na odklízení škod. Připravena je také řada jednotek požární ochrany, profesionální i dobrovolní hasiči," dodal hejtman.