Pro Charváta to znamená 18 mandátů. Aby sestavil koalici s nadpoloviční většinou, potřebuje jich 21. „Je to základ, který bude klíčem pro další volební období,“ uvedl primátor.

Lídři KPP a ČSSD se shodují na tom, že chtějí respektovat výsledky voleb. „Ctíme vítěze voleb, jinak bych se přes to morálně nepřenesla. Čtyři roky jsme spolupracovali na radnici a v mnohém se shodneme. Komunální politika je o něčem jiném než celostátní, je o lidech,“ konstatovala Ludmila Ministrová (KPP) s tím, že jí tuto variantu posvětil i šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Vítěz má mít právo sestavit koalici. Programový průnik s těmito dvěma partnery je u nás největší. Navíc máme společnou nedokončenou práci,“ řekl Jakub Rychtecký (ČSSD).

Podle deklarace by na postu primátora měl zůstat Martin Charvát a na pozicích náměstků Helena Dvořáčková (ANO) a Jakub Rychtecký.

Kromě toho by ANO a KPP měly po dvou členech rady města.

Jednání s ODS, které nadějně začalo ještě před sečtením hlasů, zamrzlo na několika bodech, a to i přesto, že ANO nechce dál postupovat ve svém plánu odkoupit spalovnu nebezpečného odpadu v Rybitví za 35 milionů korun.

„Budeme proti spalovně bojovat dál. Máme ale připraven návrh nového projektu, jak ji definitivně zastavit. Garantujeme, že to nebude přímým nákupem v takovémto rozsahu,“ deklaroval Charvát.

Problematickým bodem však zůstávají personálie. Konkrétně se jedná o současnou náměstkyni a krajskou šéfku ANO Helenu Dvořáčkovou, kterou ODS ve vedení nechce. V tomto bodu však Charvát odmítá ustoupit. „Za paní Dvořáčkovou mluví její práce. Dal jsem jim jasnou garanci, že za svými lidmi stojím. Kádrování kandidátů do politiky nepatří. Dostal jsem jednoznačný mandát k tomu, abychom zatím pozastavili jednání s ODS a Sdružením pro Pardubice,“ řekl lídr ANO.

Další partner

Uskupení musí nalézt dalšího partnera do koalice. „Zahájili jsme jednání s Piráty. Z pohledu ANO s nimi máme větší shodu než s ODS. Chceme s nimi jednat dál, abychom si vyjasnili programové priority,“ konstatoval Charvát s tím, že neuzavírají ani možnost jednání s dalšími stranami.

Přerušili jednání

Jenže Piráti s nimi momentálně spolupracovat nechtějí a rádi by pokračovali v jednání o „duhové“ koalici bez ANO. „Dostali jsme o nabídku jednat o koalici ANO, Piráti, KPP a ČSSD. Věříme, že je třeba jednat o všech možných variantách, a proto jsme nabídku k jednání přijali. Zástupci KPP a ČSSD nám ale sdělili, že o jednání o ‚duhové‘ koalici ztrácejí zájem,“ popsal lídr Pirátů Ondřej Karas.

„Jelikož jsme nedostali žádné konkrétní programové či personální důvody, blokovat jednání může jen naše ochota jednat zároveň i o variantě s ANO. Chceme hrát čistě a férově a bez politikaření upřímně a vážně jednat o nejlepší variantě pro Pardubice. Proto abychom situaci odblokovali, přerušili jsme jednání o spolupráci s ANO, KPP a ČSSD,“ dodal Karas.

Tím však vzniká patová situace. ANO, KPP a ČSSD mají 18 mandátů, „duhová“ koalice s Piráty by jich měla 19. Spolupráci s komunisty, kteří získali dvě křesla, totiž obě strany odmítají.