V Semíně na Přeloučsku začalo v úterý ráno kolem půl páté hořet seno uskladněné v budově o rozměrech 50 x 20 metrů. Uvnitř bylo 700 slisovaných balíků sena. Hasiči na místě zasahují nepřetržitě i dnes, ve středu. 

O požáru jsme poprvé psali ZDE.

Do úterního večera se hasičům povedlo za pomoci tří nakladačů vyvozit 300 balíků sena mimo budovu, kde je dohašují. Dalších 300 jim ještě zbývá vyvozit. Práce na likvidaci požáru ale musely být z důvodu bezpečnosti zasahujících mužů zastaveny. „Působením vysokých teplot došlo k rozpraskání čelních stěn a k jejich vyosení o 5 až 8 centimetrů," vysvětlil Miroslav Polák, službu konající mluvčí Hasičského záchranné sboru Pardubického kraje. Později se vyosení dostalo dokonce na dvacet centimetrů. 

Přes noc na objekt dohlížely čtyři jednotky, které znovu rozhořívající se ohniska hasily zvenčí. „Dnes se má na místo události dostavit statik, aby posoudil stabilitu objektu. Na základě jeho stanoviska, bude určen další postup," doplnil ve středu ráno mluvčí hasičů. Předběžná škoda byla nejprve vyčíslena na 2 miliony na budově a 600 tisíc na uskladněném seně. Pokud statik rozhodne o demolici budovy, škoda se zvýší o 8 milionů korun.

close Hasiči na doporučení statika odstranili čelní stranu budovy. info Zdroj: HZS Pardubického kraje zoom_in Hasiči na doporučení statika odstranili čelní stranu budovy.

Na základě stanoviska statika, který se dnes dostavil na místo požáru, byla odstraněna jedna čelní strana budovy. Do Semína přijela jednotka ze Záchranného útvaru Jihlava se speciálním strojem UDS, která provedla demolici. Jak oznámila tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková, odhadovaná předběžná škoda na budově je nyní 10 600 000 korun. Příčina vzniku požáru se stále vyšetřuje.