Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Největší požár v Pardubicích za posledních 10 let nezpůsobila nehoda, ale člověk!

Pardubice - Požár, který v sobotu v noci zaměstnal několik desítek hasičů a policistů, nebyl dílem náhody. Deníku to potvrdila tisková mluvčí pardubické policie Jitka Vavřinová.

15.12.2007 5
SDÍLEJ:

Hasiči v budově bývalé administrativní části Továrny mlýnských strojů zůstali až do sobotního poledneFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Více fotografií z likvidace následků požáru ze sobotního dopoledne najdete také ZDE

Požár v budově bývalé Továrny mlýnských strojů (TMS) nebyl náhoda. Policejní vyšetřování ukazuje, že oheň někdo založil! Deníku to potvrdila tisková mluvčí pardubické policie.

"S definitivní platností můžeme vyloučit, že oheň zavinila technická závada. Budova TMS je již několik let odpojena od rozvodu elektrické energie. Požár tedy nemohl vzniknout zkratem na elektroinstalaci," řekl Jitka Vavřinová.

Před vyšetřovateli tak stojí otázka, jestli požár byl v objektu založen pouhou nedbalou operací s ohněm. Tato varianta by s největší pravděpodobností ukazovala na možnou přítomnost osob v budově - například bezdomovců. Další možností už pak je to, že požár někdo v budově založil s cílem ji zničit. Policie bude muset přijít na to, kdo by na takové věci mohl mít zájem. Střecha tohoto objektu hořela již jednou - asi před pěti lety. Stejně jako v tomto případě se jednalo o noční požár ve střešních prostorách objektu.

Noční požár vyděsil Pardubice. Vypálenou budovu čeká demolice

Od půlnoci bojovali v centru Pardubic hasiči s ohněm, který zachvátil areál bývalé Továrny mlýnských strojů.

Po rozednění čekala ve vyhořelém objektu na Palackého třídě na policejní vyšetřovatele i na hasiče pořádná práce. Zjistit proč kpožáru došlo nebude zrovna lehké.

"Co se týče možnosti, že vobjektu se pohybovali nezvaní hosté, nebyl bych překvapen. Budova je vlastně ze všech stran lehce přístupná komukoliv. Jednalo se o kancelářské křídlo, takže zde byly menší místnosti. Ideální pro přenocování bezdomovců,“ podotkl vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Jaromír Chaloupka.

Hasiči odvedli při likvidaci požáru velmi dobrou práci. Podařilo se jim ohnisko požáru lokalizovat a zneškodnit dříve, než se plameny stihly dostat do sousední budovy nebo dokonce k nedalekým obytným domům.

„Pořár byl opravdu hrozivý, jsem obyvatel jednoho z přilehlých panelových domů a sledovat boj hasičů s plameny bylo opravdu děsivé. Stále přijížděla nová hasičská auta s vodou. Chvílemi oheň šlehal do obrovské výše. Ještě nyní se z celého objektu kouří, plameny už ale vidět nejsou,“ řekl Deníku Tomáš Bíško, jeden z obyvatelů blízkého domu.

Dosud nejsou známy ani přesnější odhady škod. Budou však zřejmě větší, než se původně zdálo.

Vlivem požáru došlo ke zborcení střechy a na několika místech kpropadnutí stropů. To prakticky znamená, že by se pro zabezpečení budovy muselo sundat celé patro. Jinými slovy, budovu se vší pravděpodobností čeká demolice.

Městská policie Palackého třídu vúseku mezi obchodním domem Tesco a pardubickým pivovarem uzavřela. Cesta byla volná pouze pro vozidla hromadné dopravy osob. Tato uzávěra skončila v sobotu krátce po čtrnácté hodině, kdy hasiči ukončili práce v objektu. O zabezpečení místa se nadále stará soukromá bezpečnostní služba.

Největší požár v Pardubicích za posledních 10 let!

Nad budovou bývalé Továrny mlýnských strojů zakokrhal vnoci zpátka na sobotu červený kohout. Kolem půlnoci vzplanula střecha objektu na Palackého třídě, vsousedství pardubického pivovaru. Plameny, které šlehaly do několikametrové výše, zachvátily střechu objektu, který však již dlouho dobu zeje prázdnotou. Teď se ale velkou rychlostí změnil vhořící peklo. Nad Palackého třídou se vznášel hustý oblak kouře.

Na místo se okamžitě začali sjíždět profesionální i dobrovolní hasiči zPardubic, Lázní Bohdanče, Čeperky, i ze Semtína. Zásahu se účastnilo kolem desítky hasičských vozidel, dvě vysokozdvižné plošiny a na padesát hasičů.

„Bylo zapotřebí více aut, protože vdaném místě je nedostatečný tlak vody,“ informoval na místě Deník vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Jaromír Chaloupka.

Hasiči spožárem, který úplně zničil celou střechu budovy, bojovali více než tři hodiny. Ještě kolem páté hodiny ráno bylo při dohašovacích pracech na střeše možné zahlédnout hořící trámy.

„Byl to snad největší požár za deset let, který ve městě pamatuji. Zatím mohu říci, že ohnisko požáru se nacházelo snejvětší pravděpodobností někde pod střechou. Co přesně bylo příčinou však zatím můžeme jen odhadovat,“ řekl Chaloupka.

Jednou zmožných příčin požáru by ale mohla být i neopatrná manipulace sohněm uvnitř samotné budovy.

„Je to určitě jedna zvyšetřovacích verzí, i když objekt hlídala bezpečnostní agentura, byla tu vminulosti zaznamenána přítomnost bezdomovců. Verzi, že oheň způsobili oni, proto nelze vyloučit. Až to bude možné, přijde na místo policejní vyšetřovatel, který provede potřebná šetření,“ potvrdil Chaloupka.

Možnost, že by požár byl způsoben úmyslně či znedbalosti naznačil i jeden zpřítomných policistů.

„V přízemí budovy byly haly, tam na bezdomovce bylo moc zima, profukovalo to. Nahoře pod střechou ale byly menší místnosti,“ řekl policista.

Ke škodám na okolních domech nedošlo, o to víc však utrpěla samotná budova.

„Náš předběžný odhad škody je zatím jen dva miliony korun. To ovšem počítám pouze samotnou zničenou střechu. Je nutné brát vpotaz, že celá budova je po zásahu silně promáčená, bylo poškozeno vnitřní vybavení a další škody na samotném objektu tak rázem mohou tuto částku několikanásobně navýšit. Mohlo by se dokonce stát, že zdi nasáklé vodou začnou vlivem mrazu praskat a bude celý objekt potřeba strhnout,“ podotkl Chaloupka.

Policie vmístě požáru, který notně vyděsil obyvatele blízkých panelových domů, Palackého třídu uzavřela. Později povolila alespoň částečný provoz. Silnice však kvůli rozlité vodě začala namrzat a bylo nutné povolat sypače Služeb města Pardubic, jinak hrozilo, že se zjedné hlavní silnic města stane kluziště.

Hasiči zůstali na místě až do rána. „Dohořívají tu trámy. Několikrát to prolijete vodou, pěnou a pak zafouká vítr a začne to hořet znovu,“ vysvětlil Chaloupka.

Podle posledních informací zmísta nedošlo při zásahu kžádnému zranění, ani ohrožení zdraví obyvatel. Hasiče ochránily dýchací přístroje a obyvatele okolních domů fakt, že hustý dým se nevracel kzemi ale stoupal rychle vzhůru.

Čtěte také

Prokopku možná podpálili narkomani

15.12.2007 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Požár počítače ve sklepě domu někdo podle hasičů založil.

Ve sklepě domu někdo zapálil počítač

Miloš Holaň, trenér HC Dynamo Pardubice

Holaň: Musíme se spoléhat na týmovou práci. Rypákem dřít led

Stavba dálnice: Dnes otevřou obálky s nabídkami firem

Opatovice nad Labem Úseky dálnice D35 Opatovice nad Labem Časy a Časy Ostrov budou znát brzy svého zhotovitele. Již dnes Ředitelství silnic a dálnic ČR otevře obálky s podanými nabídkami. 

Dynamo hostí Zlín, kanonýr zůstává na marodce

Pardubice – Druhé čtvrtina extraligy se rozjíždí! Ta začala pro pardubické hokejisty vítězstvím v předehrávce na ledě Sparty, dnes se opět představí divákům v domácí Tipsport areně. Duel proti Beranům ze Zlína začíná v 18 hodin.

Dnes ve dvě začnou voliči vybírat poslance. Kandidátů je v kraji 407

Pardubický kraj - O novém složení Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začnou voliči rozhodovat v pátek ve 14 hodin. V Pardubickém kraji se úderem druhé odpolední otevře přes 870 volebních místností. Zavřou se ve 22 hodin, ale volit je možné ještě i v sobotu od 8 do 14 hodin.

Jak Pardubice promluví do obsazení TOP 4? V sobotu hrají v Třinci

Pardubice – Druhou nejvyšší soutěž čeká parádní sobota. První čtyři celky Fortuna národní ligy nastoupí proti sobě ve vzájemných duelech. Druhé České Budějovice hostí v televizním utkání vedoucí Opavu, již dopoledne se fotbalisté Pardubic představí na hřišti Třince.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení