Nákupy pozemků městskou akciovou společností Služby města Pardubice (SMP) nebyly v pořádku. To je stručný závěr auditu, který si město zadalo po skandálu ze závěru listopadu. Audit nyní městu doporučuje obrátit se na policii.

Aféra se točila kolem nákupů pozemků, které si SMP pořídily v roce 2016. Nejprve to byly pozemky na břehu Chrudimky za 1,63 milionu korun, bez pokynu od vedení města. Pozemky město původně chtělo pro projekt Náhrdelník Chrudimky, po úpravě projektu ale nebyly potřeba.

Následně pak opoziční politici z ODS upozornili na další podezřelé nákupy SMP. Společnost měla v roce 2016 nakoupit za více než pět milionů korun lesní pozemky u Černé za Bory, které pouhý rok předtím koupil v dražbě člen představenstva SmP a zastupitel za hnutí ANO na Městském obvodu Pardubice I Karel Hron za 959 tisíc. Poslední odnadní cena pozemku přitom byla kolem 300 tisíc korun. Městská firma tak nakoupila pozemky 17x dražší, než byla odhadní cena a navíc nebyla schopna ani doložit proč. Les leží za katastrálním územím Pardubic, nevede k němu ani příjezdová cesta a firma pro něj nemá využití.

Karel Hron navíc krátce po transakci poskytl dar Hnutí ANO ve výši 100 tisíc korun.

Služby města Pardubic
Člen ANO převedl pozemky na tchyni, městská firma je pak koupila za pětinásobek

Nákup vyvolal zemětřesení jak na radnici, tak v řadách radniční koalice ANO a ČSSD. Karel Hron (ANO), který nákup incioval, pozemky převedl na vlastní tchýni, a přes ní je prodal městu byl vyzván k odchodu ze strany stejěn jako v ČSSD Vítězslav Novohradský a Jiří Jirout, kteří byli členy nejvyššího vedení městské společnosti a hlasovali pro nákup pozemků. Vítězslav Novohradský, vlivný zákulisní hráč sociální demokracie navíc skončil i jako radní města.

"Prozatím byl zpracován audit pouze ke sporným pozemkům. Jeho znění nepovažujeme za veřejné, ale zastupitelé už jej obdrželi k prostudování," uvedl mluvčí pardubické radnice Radim Jelínek.

"Z materiálu a podkladů nelze přímo predikovat, že by se konkrétní osoba měla dopustit trestného činu, nicméně řada okolností vzbuzuje pochybnosti, proto je závěrem obsaženo doporučení předat prošetření záležitostí orgánům činným v trestním řízení, dodal Radim Jelínek.

Výsledkem auditu se dále měla zabývat také Rada města Pardubice, která by měla schválit další postup.