Najít práci je obtížné. Zvláště pokud máte zdravotní nebo mentální postižení. „Chtějí–li se handicapovaní udržet na trhu práce, musejí se celoživotně vzdělávat. Takové vzdělávání je důležité, aby nedošlo k sociálnímu odloučení těchto lidí ze společnosti,“ uvedla ředitelka pardubické školy Svítání Miluše Horská. Tato škola se výrazně podílí na vzdělávání postižených lidí.

Stát i úřad práce firmám přispěje

„Lidé se zdravotním handicapem tvoří asi dvacet procent uchazečů o práci. V současné době jich je v okrese Pardubice kolem 650. Máme však jen asi 80 volných pracovních míst pro lidi s postižením. Ale tato místa nejsou vhodná pro všechny uchazeče se zdravotním postižením,“ pravil ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl.

Zaměstnávání handicapovaných finančně podporuje stát i úřad práce. „Přispíváme na založení a provoz chráněných dílen. V okrese nyní v těchto dílnách pracuje zhruba 350 lidí,“ dodal Klimpl.

Podle Jaroslavy Kučerové z občanského sdružení Rytmus, které pomáhá postiženým aktivně se zapojit do běžného života, se lidé s handicapem mohou uplatnit ve všech pracovních odvětvích.

„Záleží na druhu handicapu. Například zdravotně postižení se mohou uplatnit i v administrativě,“ informovala Jaroslava Kučerová.

Handicapovaní mohou být přínosem

„Zaměstnavatelé se stále ještě bojí dávat práci postiženým, protože si myslí, že jsou tito lidé chráněni zákonem a že je potom už nemohou nikdy propustit. To však není pravda, už deset let nic takového neplatí,“ vysvětlil ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl.
I v Pardubickém kraji jsou ale firmy, které mají se zaměstnáváním postižených dobrou zkušenost.

„Chce to hodně trpělivosti. Ale je příjemné vidět, jak se handicapovaní začleňují do společnosti a zvyšuje se jim sebevědomí. Práce s těmito lidmi mě sice stojí hodně času, ale na druhou stranu mě silně naplňuje. Odměnou je dobrý pocit, když vím, že se tím tito lidé seberealizují,“ řekla Věra Veinfurtová, jednatelka společnosti, která zaměstnává celkem 27 handicapovaných osob.

„To je více než padesát procent z celkového počtu našich zaměstnanců. Proto dostáváme od úřadu práce finanční příspěvky,“ prohlásila Věra Veinfurtová.

Vzdělávat potřebují i zaměstnavatelé

„Snažíme se vzdělávat také zaměstnavatele, aby byli ochotni poskytnout práci handicapovaným. Firmy totiž mají stále hodně předsudků. Chceme, aby věděli, jaké výhody jim zaměstnávání postižených přinese. Ale je to běh na dlouhou trať, takže výsledek nebude vidět hned,“ konstatovala pro náš Deník radní Pardubického kraje zodpovědná za rozvoj lidských zdrojů, celoživotní vzdělávání a zaměstnanost Jana Smetanová.

(Lukáš Dubský,Tereza Harbichová)