Jedenapadesátiletý Josef R. pracoval jako učitel českého jazyka a dějepisu na základní škole. Před dvěma lety ulehl do vany s horkou koupelí a probral se až o několik dní později v nemocnici. Verdikt lékařů zněl: mozková mrtvice. Pan Josef, vysokoškolsky vzdělaný člověk, se musel znova učit psát a číst.

Díky jeho obrovské vůli a pomoci celé rodiny dnes Josef vypadá na první pohled jako zdravý člověk, ovšem učit už nemůže – z učiva si téměř nic nepamatuje. Přesto práci chce a ke svému životu i potřebuje. Jenže uplatnit se zdravotním postižením není jednoduché. Navíc Josef už dva roky nepracuje, ztratil návyky i odvahu napsat životopis či absolvovat pohovor.

Lidem s podobným osudem mohou pomoci projekty, jako je například Horizont podporovaný z Evropského sociálního fondu.

V Pardubicích ho zajišťovalo centrum celoživotního vzdělávání Marlin (www.marlin.eu). Projekt byl určen pro nezaměstnané nad 45 let, mohli být i zdravotně postižení. „Klienti v rámci programu zvýšili svou počítačovou gramotnost, rozšířili své znalosti práva, účetnictví, ekonomie, dále se podrobili tzv. bilanční diagnostice, která odhalí osobnostní rysy i profesní talent. Ti, kdo chtěli, mohli absolvovat rekvalifikaci,“ řekla Hana Kačírková z Marlinu. Klienti tedy z kurzu odcházeli jako skladoví logistici, sanitáři, pomocní kuchaři a jiné pracovní síly. Pomyslnou třešničkou na dortu byla čtyřměsíční praxe, kterou centrum absolventům zajistilo ve firmách.

To, že být zdravotně postižený nezmanená být zákonitě i nezaměstnaný, potvrzuje svou prací a životem také Jaromír Krpálek. Je upoután na vozíku, zároveň je však také jednatelem společnosti K2P, která v Pardubicích zaměstnává skoro padesát zdravotně postižených lidí.

„Už i normální firmy, nejen chráněné dílny, zjistily, že zaměstnávat zdravotně postiženého nemusí být nevýhodné. Pokud si vyberou kvalitního člověka, odvede dobrou práci a ještě je jeho přijetí výhodné z daňového hlediska,“ uvedl Jaromír Krpálek. Potvrzuje však, že nezaměstnaných zdravotně postižených v posledních měsících – po státní reformě – přibylo. „Každý týden do naší firmy přijdou tak dva uchazeči o práci,“ podotkl Krpálek.