„Kdybych neměla maminku, která pracuje z domova, a může mi každé dopoledne hlídat dítě, nevím, co bych si počala,“ říká sedmadvacetiletá Tereza z malého města poblíž Pardubic.

Tereza: Každý den maraton

Přestože je její dceři Adélce teprve dva a půl roku, vrátila se na poloviční úvazek do svého původního zaměstnání v jedné pardubické firmě. Pracuje na čtyři hodiny denně, nějaký čas jí ale zabere i cesta na pracoviště, z domu tedy odchází v sedm ráno a vrací se v jednu.

„K návratu do práce mě donutila finanční situace, jinak bych s dcerou zůstala doma. Ale žijeme v rozestavěném domě, splácíme hypotéku a plat mého muže – elektrikáře – na všechno nestačí,“ vypravuje Tereza. Jelikož umí velmi dobře anglicky a během mateřské složila ještě mezinárodní jazykovou zkoušku, firma její návrat přivítala a zatím jí vychází vstříc. „Neumím si ale představit, že tento maraton mezi prací a Adélkou bude pokračovat ještě příští rok a bude dokonce ještě náročnější než teď,“ povzdechla si Tereza.

Zvolila si totiž čtyřletou variantu rodičovského příspěvku. Pokud nechce o peníze od státu přijít, může svou dceru, až dosáhne věku tří let, dávat do školky jen na čtyři hodiny denně. I když už bude ve svém zaměstnání na žádost firmy pracovat osm hodin. „Opět spoléhám na babičky – že budou Adélku ze školky po obědě vyzvedávat, ale vzhledem k tomu, že obě jsou ještě mladé a také pracují, bude to velmi náročné pro nás všechny,“ dodala Tereza.

Pleny do školky nepatří

Dříve než ve třech letech mateřské školy dítě nepřijmou. „V mé pravomoci jako ředitelky mateřské školy je vzít i o něco mladší dítě, ale děláme to v případech, kdy dětem schází do tří let jen jeden nebo dva měsíce. Samozřejmostí je, že musí být schopné se samo najíst a dojít si na toaletu. Pleny už do mateřské školy nepatří,“ říká Alena Rybková, ředitelka Mateřské školy Srdíčko v Pardubicích.

Zákon je k matkám přísný. Pokud pobírají rodičovský příspěvek a nechtějí o něj přijít, dítě mladší tří let smí dát do jestlí nebo mateřské školy stejně jenom na pět dní v měsíci. Navíc jesle jsou už dnes vzácností. V Pardubicích fungují dvoje a zájemce o umístění musí odmítat. Kapacita nestačí.
Než rodiče zvolí rychlejší čerpání rodičovského příspěvku, který činí 11400 korun měsíčně, avšak jen do dvou let věku dítěte, musí dobře přemýšlet, komu svého potomka po uplynutí této doby svěří. Najít hlídání pro tak malé dítě není jednoduché a v případě chův ani levné – hodina hlídání přijde na sto korun. Aspoň tolik si účtují agentury z Pardubicka.

Najít práci, která se dá skloubit s péči o malé děti a domácnost, není snadné. Možná i proto některé matky skončí na úřadu práce.
Ze statistik za okres Pardubice vyplývá, že nezaměstnaných žen je více než mužů. Podle čísel za únor 2008 je míra nezaměstnanosti mezi muži 3,1 procenta a mezi ženami 4,5 procenta.