Politikové si od reformy slibují úspory a vzpruhu pochroumanému českému zdravotnictví. Lékařům novoty přinesou snad i víc peněz, ale také obtíže. „Nechce se nám to vybírat, bude to práce navíc. Ale na druhou stranu, pokud to splní tu službu, kterou má – tedy že lidé přestanou chodit k lékaři zbytečně – tak to bude dobré,“ vyjádřila se k poplatkům pardubická lékařka Lenka Pavlovičová.

Problémy doktorům nastanou, pokud jim pacienti odmítnou zaplatit. Některým lékařům může být navíc požadování peněz proti srsti. Když ale nebude ošetřující poplatek vyžadovat, hrozí mu pokuta až 50 tisíc. „Bude to pro nás nepříjemné,“ komentuje vybírání poplatků lékařka Pavlovičová.

Nepříjemné to však bude hlavně pro pacienty. Nejvíce poplatky rozhořčují důchodce. „Je to pěkné svinstvo proti lidem. Dnes jsem o tom mluvil v čekárně u lékaře s deseti lidmi a všichni se rozčilovali,“ stěžoval si pardubický důchodce, který si nepřál uvěřejnit své jméno.

Mladší generace jsou k reformě jen o málo shovívavější. „Myslím si, že zdravotnictví by mělo být bezplatné. Je vidět, že stát potřebuje peníze,“ vyjádřila svůj názor Eva Izáková, obyvatelka Pardubic.