VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pravoslavní právě slavili Vánoce - a co muslimové?

Východní Čechy – Jakkoliv se svátky katolíků, pravoslavných a muslimů liší, jedno mají společné. Lidé se navzájem obdarovávají. Dárky hýčkají hlavně své děti.

9.1.2011
SDÍLEJ:

Oslava pravoslavných Vánoc ve čtvrtek 7. ledna 2010.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Modlitba před večeří, kapr s bramborovým salátem a návštěva půlnoční mše. Čtyřiadvacátého prosince si římští katolíci, a vlastně ani většina ostatních Východočechů, neumí představit jinak. Co dělají o vánočních svátcích lidé jiného náboženského vyznání?

Stejný význam, tedy připomenout si narození Ježíše mají vánoční svátky i pro pravoslavné. Slaví je podle juliánského kalendáře, Vánoce jim začaly teprve ve čtvrtek, 6. ledna, na náš tříkrálový svátek.

„Rodiny také mají stromek a pod ním dárky. I koledy zpíváme, ovšem ve staroslověnštině,“ popsal zvyky pravoslavných duchovní Josef Fejsak. A děti mají jednu výhodu: Dostávají dárky jak na konci prosince, tak v lednu.

Židé dodržují vlastní svátky. Nový rok například podle židovského kalendáře slaví obvykle v září. Přesto v rodinách často slaví i Vánoce. „Většina Židů v Česku žije už ve smíšených manželstvích, kde židovskou víru vyznává pouze jeden z partnerů. A zpravidla jsou zvyklí respektovat zvyky toho druhého,“ vysvětlil předseda brněnské židovské obce Pavel Fried.

Aby si děti byly vědomy tradic obou rodičů, slaví Židé Vánoce i Chanuku neboli Svátek světel. To je jeden z nejznámějších židovských svátků, kdy se schází rodina pohromadě a děti dostávají od dospělých peníze, aby si mohly koupit, co chtějí. „Pro děti to má tu výhodu, že jsou obdarovány o to bohatěji,“ dodal.

A muslimové? Ti v období na přelomu roku neslaví nic. Mají své dva velké svátky. První je na konci postního měsíce ramadánu a pak v době pouti k Mekce o svátku nazývaném Bajram. „Oba svátky se každý rok o jedenáct dní posouvají zpět, takže jednou opravdu připadnou na české Vánoce,“ uvedl Vladimír Sáňka z Ústředí muslimských obcí. Jak podotkl, Ježíše Krista uznávají muslimové jen jako proroka. (zprav)

V galerii si můžete prohlédnout oslavu pravoslavných Vánoc7. ledna 2010.

MY TŘI KRÁLOVÉ JDEME K VÁM…

• Kalendář k 6. lednu řadí známý svátek Tří králů - Kašpara, Melichara a Baltazara. V liturgickém kalendáři katolické církve Tři králové oficiálně nefigurují, je v něm svátek Zjevení Páně. Pravoslavným křesťanům, kteří se řídí starším, východním juliánským kalendářem, začínají tento den večer vánoční svátky.

• Ani v bibli věřící postavy tří králů nenajdou. V evangeliu sv. Matouše se mluví o mudrcích z Východu, kteří se přišli poklonit do Betléma právě narozenému Ježíši. Královské koruny i jména Kašpar, Melichar a Baltazar jim přidala až o mnoho set let později umělecká tradice a lidová zbožnost.

• Monogramy K + M + B se o svátku Zjevení Páně píší na dveře domu posvěcenou křídou. Nejde však zřejmě o počáteční písmena jmen králů, ale o zkratku latinského nápisu Kristus žehnej tomuto domu - Christus mansionem benedicat.

• Koledování a další původní vesnické zvyky spojené s 6. lednem se vytrácejí. Vychází z nich ovšem v nové podobě charitní Tříkrálová sbírka.
9.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Po sestupu přichází rána kladivem do hlavy...

Peníze. Ilustrační foto.

Krajská muzea a galerie nakoupí díla za více než pět milionů korun

Reprízu finále rozsekly až nájezdy. Radoval se mistr

Přelouč – Návrat v čase… Přesněji řečeno do finálového dne 31. ročníku Přeloučské hokejbalové ligy. V souboji o zlato Cepy zdolaly Kenyu a třetí místo braly Břehy.

Řehounek rezignuje na post náměstka

Pardubice – Jan Řehounek (ANO) se rozhodl rezignovat na pozici náměstka primátora, aby se mohl naplno věnovat funkci poslance.

Pardubičky? Obrana jako řešeto. Jinak vše při starém

/FOTBALOVÁ HODNOCENÍ/ Evergreen. Význam tohoto cizího slova zní takto: stará, stále populární a oblíbená písnička. Jenže v případě SK Pardubičky se jedná sice o stálou, ovšem nepopulární písničku. Stejně jako v předchozích letech, a je jedno jestli v krajském přeboru nebo nynější I. A třídě okupuje příčky ve spodní polovině tabulky.

Listopad je třetím nejlepším měsícem v historii pardubického letiště

Pardubice – Listopad 2017 byl třetím neúspěšnějším měsícem v historii pardubického letiště.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT