„No to by tedy bylo pěkně v pytli,“ hrozí se Petr Pitínský z Chrudimě, který plánuje po neděli rodinnou dovolenou v Krkonoších. Právě v nejvyšších českých horách, nebo i v sousedních „Orličkách“, se prázdniny chystá strávit mnoho lidí z našeho kraje. Už si kvůli tomu pronajali tamní chalupy či apartmány.

„To postaví v Březhradě u Makra před Hradcem na dálnici provizorní celnici?“ vtipkuje Zdeněk Matyáš, který dojíždí z Pardubic do Jičína několikrát týdně za rodiči.

Ne, až tak daleko vláda ve svém záměru uzavřít hradecký kraj pro návštěvníky z ostatních krajů nejspíš nepůjde. Policie, která by na hrozící zákaz cest do hradeckého kraje podle všeho dohlížela, zatím nemá více informací; vláda o konkrétních opatřeních rozhodne až ve čtvrtek.

„Ale pokud dostaneme pokyn například k tomu, abychom kontrolovali na příjezdových silnicích do kraje od Pardubic auta, tak podle toho budeme konat,“ uvedla pardubická krajská policejní mluvčí Markéta Janovská.

Kritikou situaci v hradeckém kraji ilustruje úterní převoz 17 pacientů z nemocnice v Náchodě, většiny z nich na jižní Moravu. Vláda proto bude podle místopředsedy vlády Jana Hamáčka jednat ve čtvrtek o cílených opatřeních pro oba nejpostiženější kraje – hradecký a Karlovarský. Vůbec nejhorší covidová situace v Česku je už tři týdny právě v okrese Trutnov, srdci Krkonoš.

Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.
Hejtman Červíček: Hermetické uzavření okresu Trutnov není ve hře

„Mohu vás ujistit, že hermetické uzavření žádné části Česka se nechystá,“ řekl Hamáček pouze. To potvrdil i hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček. Ve hře však může být podle vlády kromě zpřísnění hygienických opatření právě zákaz cestování do kraje s výjimkou pracovních důvodů.

„Předpokládám, že případné návrhy na opatření budou zaměřené pouze na preventivní omezení mobility lidí a nebudou se dotýkat veřejnosti, která zde bydlí, žije a pracuje,“ dodal Červíček.

Kritická situace v Královéhradeckém kraji, kde v posledních dnech přibývá zhruba 900 nově nakažených denně, může podle Hamáčka souviset s vyšším výskytem tzv. britské mutace. To ostatně ve středu dopoledne potvrdil i Státní zdravotní ústav (SZÚ). Ten potvrdil, že britská varianta koronaviru se objevila u 60 procent zkoumaných vzorků z Trutnovska a 45 procent vzorků z Náchodska. Pro porovnání - v Praze tvořila britská mutace jen desetinu zkoumaných vzorků.

Tolik jako na Trutnovsku není mutace rozšířená ani v Pardubickém kraji. "Zatím to vypadá zhruba na desetiprocentní zastoupení britské mutace," uvedla pardubická krajská epidemioložka Olga Hégrová. 

V Pardubickém kraji je nyní asi v přepočtu na počet obyvatel jen asi polovina nakažených oproti Trutnovsku, nejpostiženějšímu okresu hradeckého kraje. Rozdíly mezi okresy našeho kraje jsou minimální, v mezikrajském srovnání se region drží nyní epidemicky na republikovém průměru. Ve všední dny tu nyní přibývá kolem 600 nově zjištěných nakažených, v úterý to bylo 640 lidí. Celkem už covid v kraji podle jen zdravotnických statistik prodělalo v Pardubickém kraji 57 037 lidí, tedy více než desetina obyvatel. Podle reálných odhadů je však promořenost až třikrát vyšší. Aktuálně je nemocných 5828 lidí a 734 pacientů z kraje naopak už s koronavirem zemřelo.