Na dopravní odbor pardubického magistrátu se s žádostí o znovuzavedení přechodu pro chodce obrátil zastupitel prvního městského obvodu Filip Sedlák.

„Jako daň za zřízení vyhrazených pruhů byl chodcům sebrán přechod poblíž elektrotechnické školy. Myslím si, že by bylo fér tento přechod obnovit. Nerad bych, aby se na tuto věc zapomnělo," uvedl Filip Sedlák.

Jenže zrušení přechodu pro chodce na Smetanově náměstí přímo nesouvisí s vyhrazenými jízdními pruhy, které navíc nezasahovaly až do prostoru křižovatky.

„Již v době uzavírky silnice ulice Jana Palacha a třídy 17. listopadu byla v březnu roku 2014 provedena deaktivace příslušné chodecké signalizace s uzavřením přechodu pro chodce. Také v souvislosti s rekonstrukci třídy Míru a jejím novým režimem se ukázalo, že je potřeba na křižovatce Jahnova – Karla IV. zachovat navýšení času pro průjezd vozidel a tím minimalizovat vznik kolon," vysvětlil vedoucí odboru dopravy magistrátu Vladimír Bakajsa.

Uzavřením přechodu pro chodce na Smetanově náměstí podle něj došlo ke zvýšení kapacity křižovatky s tím, že bezpečné přecházení komunikace je nadále plně zajištěno využitím dalších dvou přechodů pro chodce na této křižovatce.