Centrem událostí i protestů byla pochopitelně Praha, invaze si vyžádala 108 mrtvých a přes 500 těžce zraněných. Přitom v první chvíli zprávám o okupaci mnozí nevěřili.

„Veškeré zprávy jsme měli z rádií. Z počátku jsme byli docela klidní, protože jsme si mysleli, že to je jen na chvíli a že k nějaké zásadní okupaci nedojde. Jak jsme se tehdy mýlili…," vzpomínal před časem nyní již zesnulý Miroslav Motyčka, bývalý sportovec a novinář.

Otáčeli směrové ukazatele 
a sledovali zmatené vojáky

Otáčení směrových ukazatelů a následné schovávání se v příkopě. Mohla by to být pouze úsměvná historka, kdyby nebyla z jednoho ze smutných období historie našeho státu.

Okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 prožil provozovatel rockového klubu Ponorka Lumír Sokol (na snímku) v Černé za Bory. „Nebylo mi ještě ani deset roků a náš odpor tehdy spočíval v tom, že jsme nosili trikoloru. Otec se vždy stavěl proti komunistům," zavzpomínal na události staré 47 let Lumír Sokol.

Vzhledem k jeho tehdejšímu nízkému věku jsou prý jeho vzpomínky hodně zkreslené. „Myslím, že mám vzpomínky zkreslené tím, co jsem se o 21. srpnu 1968 dozvěděl později," konstatoval.

Nicméně jsou věci, na které se nezapomíná. Nepříjemné okamžiky zažíval třeba vždy, když na kole jel z Černé za Bory do Pardubic. V lese mezi těmito místy totiž stál kordon polských vojáků. Sokolův otec navíc míval s vojáky drobné konflikty. „Bylo to nepříjemné projíždět kolem strážných se samopaly," podotkl provozovatel pardubického klubu Ponorka.

Lidé byli varováni, aby postupujícím vojskům nekladli odpor. Z rozhlasu se už od ranních hodin linulo hlášení: „Předsednictvo ÚV KSČ vyzývá občany naší republiky, aby zachovali klid a nekladli postupujícím vojskům odpor."

Úkryt v příkopě

Lumír Sokol se ale tímto varováním příliš neřídil. I jako desetiletý kluk se snažil okupantům uškodit. „Pamatuji si, jak jsme v okolí Černé za Bory otáčeli směrové ukazatele. Pak jsme se běželi ukrýt někam do příkopu a odtamtud jsme pozorovali, jak jsou vojáci zmatení a nevědí kudy jet," popsal Lumír Sokol.

Lidé, kteří s vpádem cizích vojsk na české území nesouhlasili, se snažili klást vojákům alespoň drobné překážky. „Mizely ukazatele směrů, město pokryly nápisy a plakáty proti okupaci. Terčem této nenávisti se stal tank na náměstí, který lidé pomalovali," napsal historik Východočeského muzea Pardubice Jan Tetřev v knize Dějiny města Přelouče.

V Ponorce chystají vzpomínkový večer

Vzpomínkovou akci k srpnové okupaci Československa přichystal na dnešní den pardubický Rockový klub Ponorka. Ve zrenovovaných prostorách v Jiráskově ulici se kromě hudebních vystoupení uskuteční i přednášky vztahující se k přelomovému roku 1968.

„Přednášková část začíná v 18 hodin na zahrádce Ponorky. Nejprve vystoupí historik Jiří Kotyk s obecnou přednáškou o roku 1968 a jeho následcích. Pardubická disidentka Jarmila Stibicová pak bude vzpomínat na období normalizace a také na Klub angažovaných nestraníků, který pomáhala zakládat," řekl provozovatel Ponorky Lumír Sokol. Na programu, jehož součástí je vzpomínka na události srpna 1968, se bude podílet také Masarykova společnost a Konfederace politických vězňů.

Unikátní snímky

Kolem 21. hodiny začne hudební část večera, která už se odehraje v opravených prostorách rockového klubu. Návštěvníci se mohou těšit na pražskou skupinu Pod Černý vrch a revivalovou kapelu Jimi Hendrix revival.

Součástí akce bude také výstava fotografií. „K vidění budou snímky Jiřího Štěpánka, které byly pořízeny přímo v Pardubicích. Takových materiálů mnoho není," upozornil Lumír Sokol.

Dnešní vzpomínkový večer bude pro klub takovou prověrkou před zářijovým ostrým startem. Oficiální otevření klubu je naplánováno na sobotu 5. září. Oblíbený rockový klub chystá změny v koncepci pořadů.

„Chtěl bych pokračovat touto cestou a spojit některé další koncerty třeba s výstavami, projekcemi neobvyklých filmů či besedami," poznamenal provozovatel Ponorky.