NEJVYŠŠÍ VOLEBNÍ ÚČAST
Holotín 100 %
Urbanice 86,44 %
Dubany 85,56 %
Vyšehněvice 83,51 %
Přepychy 82,67 %

NEJNIŽŠÍ VOLEBNÍ ÚČAST
Dolní Ředice 22,86 %
Čeperka 32,84 %
Ostřetín 38,27 %
Chvaletice 39,91 %
Chvojenec 43,87 %

V roce 2010 se na Pardubicku dokonce našla obec, kde se k volebním urnám dostavili všichni voliči v seznamu. Jmenuje se Holotín a může se chlubit také tím, že tam volby byly nejtěsnější.

V Holotíně se k volbám dostavilo všech pětatřicet voličů, přičemž kandidátní listina uskupení Holotín 2010 získala 50,88 procenta hlasů a kandidátka s názvem Pracovat srdcem pro rozvoj obce získala 49,12 procenta.
Našly se ale i další obce, ve kterých se volební účast vyšplhala nad 85 procent. To se povedlo v Urbanicích či Dubanech. Zdaleka nejnižší byla volební účast v Dolních Ředicích, kde volilo jen 22,86 procenta oprávněných voličů. Zájem o komunální volby nebyl před čtyřmi lety ani v Čeperce či Chvaleticích.

Napříč spektrem

Komunální volby jsou jediné, kde mohou lidé udělovat hlasy napříč politickým spektrem. Podle politologů je ovšem křížek u kandidáta především hlasem pro stranu, jelikož změnit pořadí kandidátů je hlavně ve velkých městech dost složité. Předchozí volby v krajském městě ale ukazují, že hlas voličů pro jednotlivé kandidáty má svůj význam.

V roce 2010 se totiž při volbách do zastupitelstva města neměnilo pořadí pouze na kandidátních listinách ČSSD a KSČM. Na všech jiných kandidátkách se voličům podařilo změnit stranou navržené pořadí. Asi nejmarkantnější to bylo u ODS, kde se zastupitelem nestal nikdo z kandidátů na třetím až sedmém místě.

Největším skokanem voleb pak byl kavárník Miloslav Bajer, který se stal zastupitelem za Sdružení pro Pardubice, kde kandidoval až na 27. pozici. Svého mandátu se ovšem později vzdal.

Ukázalo se ale, že i když voliči rozhodnou, že někoho v zastupitelstvu nechtějí, může se tam dostat. Na kandidátní listině Pardubáků třeba voliči odsunuli mezi náhradníky Ondřeje Hlaváče, který se zastupitelem stal až poté, co jeho stranická kolegyně Klára Sodomková na svůj post rezignovala. „Rozhodla jsem se pro práci v zastupitelstvu na městském obvodu I, kde podle předběžné dohody budu nejen zastupitel, ale i radní, budu mít větší možnost pokusit se o splnění našeho programu," vysvětlovala tehdy svůj krok Klára Sodomková.