Pardubáci si připomenou Den boje za svobodu a demokracii.

Univerzita pořádá řadu akcí již dnes, ale jádrem oslav bude zítřejší vzpomínkové setkání před Východočeským divadlem Pardubice. Začátek je v 17 hodin. „Na této akci by se opět měli potkat ti, co v roce 1989 zakládali v Pardubicích Občanské fórum," uvedl za organizátory Jiří Razskazov. „V poslední době se v naší zemi dějí věci, které se nám moc nelíbí. Proto vyzýváme zájemce, ať si s sebou pro jistotu vezmou i klíče, aby si s námi zase mohli zacinkat," poznamenal Jiří Razskazov.

„Naším cílem je, aby lidé opět začali přemýšlet o tom, co se v České republice děje. Proto bychom rádi, aby před začátkem a po skončení akce běžel na plátně přenos Koncertu za svobodu z pražského Václavského náměstí. Myslím, že by letos mohlo jít o důstojné připomenutí listopadových událostí z roku 1939 a 1989. Na rozdíl od loňska, kdy na pražském Albertově řečnil předseda hnutí Blok proti islámu Martin Konvička," dodal jeden z organizátorů pardubického setkání.

Univerzitní týden ve znamení listopadových událostí vrcholí

Některé vzpomínkové akce na 17. listopad nečekají na čtvrteční svátek a uskuteční se v předstihu.
Bohatý program na tento týden připravila Univerzita Pardubice, středou oslavy vrcholí.

Ve 14 hodin začíná slavnostní akademický obřad 
v Aule Arnošta z Pardubic, při němž bude promováno 43 nových doktorů šesti fakult univerzity.
Získají titul Ph.D. a dovrší tak nejvyšší stupeň vysokoškolského vzdělání.

„Akademické obci a všem přítomným hostům budou též představeni čtyři noví docenti a jedna docentka univerzity a čtyři profesoři, kteří byli jmenovaní prezidentem republiky během uplynulého roku," uvedla tisková mluvčí Univerzity Pardubice Valerie Wágnerová. V 17 hodin se v galerii umístěné ve vestibulu Univerzitní knihovny koná vernisáž výstavy pardubického autora Ivo Křena a jeho grafik.

Pardubická univerzita si připomněla historické události, které se staly 17. listopadu 1939 a 1989.

„V 18:30 hodin se uskuteční před Univerzitní knihovnou před pamětní deskou k 17. listopadu vzpomínkový akt ke Dni boje za svobodu a demokracii. Místopředseda studentské rady a rektor univerzity při této příležitosti krátce promluví a položí k pamětní desce 
u vstupu do univerzitního areálu květiny," popsala další události Valerie Wágnerová. Vzpomínkový akt doprovodí zpěvem Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice.

Program univerzity ke státnímu svátku vyvrcholí slavnostním večerním koncertem Komorní filharmonie Pardubice, který se odehraje od 19 hodin v Aule Arnošta z Pardubic.

„Akademická obec a veřejnost jsou na slavnostní program Univerzity Pardubice ke Dni boje za svobodu a demokracii srdečně zvány.

Vstupenky na koncert filharmonie je možné zakoupit v univerzitní aule a 
v informačním středisku na náměstí Republiky. Na ostatní akce 16. listopadu je vstup volný," upozornila zájemce tisková mluvčí Valerie Wágnerová.