Festival Velká pardubická se ve čtvrtek už počtvrté bude konat u kaple svaté Anny v Pardubicích. Letos má program festivalu ještě jednu dějovou linku, kterou je výročí plochodrážní Zlaté přilby.

„Každoročně se snažíme připravit atraktivní program. Jeden prvek ale vždy zůstává – žehnání kokardy vítěze Velké pardubické a požehnání koním a jezdcům, kteří v dostihu startují. Letos se úkolu ujme lanškrounský kněz Zbigniew Czendlik," uvedl organizátor festivalu a majitel kaple svaté Anny Jiří Hájek.

Jediný rodák

Letos poprvé je festival oficiální součástí Podzimních městských slavností. Program je pojat jako cesta historií. Připomínat se bude rok 1913, kdy se narodil jediný pardubický rodák, který vyhrál Velkou pardubickou, Miloš Svoboda. Dalším zastavením bude rok 1963, kdy ve slavném dostihu triumfoval jeden z nejúspěšnějších jezdců a dvojnásobný vítěz Velké pardubické František Vítek, který je mezi pozvanými hosty.
Ročník 1963 je významný také pro Zlatou přilbu. Před 50 lety se totiž plochodrážní závod naposledy jel na travnatém oválu pardubického dostihového závodiště.
„Přímo před kapličkou chceme také pokřtít hříbě. Měla by to být pěkná atrakce pro děti," podotkl Jiří Hájek.

Program festivalu
16:00 Slavnostní zahájení s příjezdem kočárového průvodu. Ohlédnutí do historie Velké pardubické, připomenutí 100. výročí narození Miloše Svobody. Připomínka 50. výročí posledního závodu na ploché dráze na travnatém oválu
17:15 Křest hříběte a požehnání kokardy vítězi letošního ročníku Velké pardubické
18:00 Autogramiáda hostů
18:30 Lampionový průvod podél Chrudimky do Bubeníkových sadů