Mimořádné zasedání mají dnes na programu pardubičtí zastupitelé. Svolala ho opozice, které se nelíbí některé kroky vedení města. Nespokojenost s radniční koalicí sjednotila všech šest opozičních subjektů.

„Jsem pamětnice, ale tohle je snad poprvé, co se opozice v zastupitelstvu takto sjednotila. Nejde ovšem o nějaké osobní šarvátky. Máme na vedení města objektivní dotazy a doufáme, že je zodpoví," prohlásila bývalá primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice).

Opoziční zastupitelé se ovšem obávají obstrukcí ze strany koalice. Té jednací řád nabízí několik možností, jak jednání zablokovat.

„Pokud bude koalice jednotná, tak má šanci jednání zhatit. Stačí, když na něj nepřijde dostatek lidí a zastupitelstvo bude neusnášeníschopné. Také vůbec nemusí být schválen program jednání nebo může být po každém bodu ihned odhlasováno ukončení diskuse," vysvětlil zastupitel Karel Haas (ODS).

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) je ochoten o návrzích jednat, s některými podklady však zásadně nesouhlasí. „Jsme připraveni nad tématy jednat, budeme mít i svůj návrh, který hodláme předložit. Chceme dát jasné mantinely, ve kterých budeme jednání vést," řekl primátor.

Opozici vadí hned několik věcí. Budou chtít vysvětlit třeba objednání externích právních služeb, vadí jim ovšem i špatně připravené materiály, které jdou do zastupitelstva.

„Od začátku roku bylo kvůli nepřipravenosti staženo již 13 navržených bodů jednání," upozornil Karel Haas.

Nespokojeni jsou opoziční politici také s prací náměstkyně primátora Heleny Dvořáčkové. Pravděpodobně nedojde k pokusu o její odvolání, který by měl jen malou šanci na úspěch. Opozice ale žádá, aby náměstkyně nefigurovala v roli pověřeného zastupitele pro přípravu územního plánu. „Chceme, aby byla tohoto statutu zbavena. Navrhujeme, aby byl místo ní pověřeným zastupitelem Milan Košař, který územnímu plánování jako architekt rozumí," sdělil zastupitel Aleš Klose (Pardubáci).

Mimořádné zasedání zastupitelů začíná ve středu v 16 hodin a podle opozice bude jakýmsi testem politické kultury v Pardubicích.