„Naše trpělivost s neustálými odklady a výmluvami, proč město o pozemky ještě nepožádalo, už je u konce. Již na začátku roku dostal náměstek primátora Jan Řehounek od zastupitelů jasný úkol, že má neprodleně podnikat kroky k tomu, aby město od armády pozemky získalo. Od té doby stále slyšíme jen vytáčky a nic konkrétního se v té věci neudělalo. Tím konkrétním krokem mělo být podání žádosti o bezúplatný převod na město. Nechápeme, jak je možné, že si zastupitelé tyto zbytečné odklady nechávají líbit," vysvětlil jeden ze zástupců iniciativy a zastupitel prvního městského obvodu Filip Sedlák.

Iniciativa požaduje, aby se území Červeňáku stalo přírodním parkem.

„Nikdo z pardubických politiků si netroufá tento plán zpochybnit. Jenže v po-zadí jsou zřejmě i jiné zájmy, a tak když tento plán nejde otevřeně zamítnout, tak se volí zdržovací taktika. Přitom naše iniciativa již před několika měsíci zpracovala pro potřeby radnice návrh žádosti o bezúplatný převod. Žádost mohla být již v létě podána na ministerstvo obrany a mohlo se o ní jednat," konstatoval Miroslav Seiner ze sdružení Chráníme stromy.

Hlavním cílem čtvrteční demonstrace bylo připomenout zastupitelům, na čem se na počátku tohoto roku usnesli. „Věříme, že zastupitelé opravdu chtějí, aby byl vojenský prostor městem získán. Je ale nezbytné, aby to dali znovu najevo a požadovali od radních mnohem rychlejší postup a také vysvětlení liknavosti, se kterou se k celé věci dosud přistupuje," vysvětlili iniciátoři protestu.