Dnes (6. 4. 2010) je to přesně rok, co se nedaleko Říma otřásla zem a vlivem zemětřesení se následně zřítily stovky budov. V nich pak zahynulo více než dvě stě lidí. Mezi oběťmi byli i dva studenti pardubické chemické průmyslovky.

„Žáci byli v Itálii na studijním pobytu. Byla to první pobytová čtrnáctidenní stáž za odměnu pro vybrané žáky druhých a třetích ročníků. Měl to být začátek budoucí spolupráce. Jednalo se totiž o školu s chemickým zaměřením,“ uvedl tehdy vedoucí odboru školství kultury a tělovýchovy pardubického krajského úřadu Ladislav Forman.

Do italské Aquily odjeli podle našich informací na stáž celkem tři žáci v doprovodu ředitelky školy Miroslavy Katzerové. Sedmnáctiletého chlapce a šestnáctiletou dívku zasypaly při zemětřesení trosky internátu, ve kterém spali. Záchranáři už je vyprostili mrtvé. Třetí ze studentů byl pouze zraněn a následující den po tragédii se vrátil zpět do České republiky, kde byl ale ihned hospitalizován v jedné z brněnských nemocnic.

Obrovská tragédie loni pochopitelně zasáhla celou školu. Žáci po zdrcující informaci dostali ředitelské volno.
Podle našich informací přišel po zemětřesení do třídy třetího ročníku, kterou jeden ze studentů O. N. navštěvoval, učitel a celou tragédii studentům oznámil. Ti pochopitelně nic nevěděli, mnozí ani netušili, že nějaké zemětřesení v Itálii bylo. O to byl ten následující šok větší.

„Profesor to řekl se slzami v očích. Následně se pak rozbrečeli i všichni studenti. Na středu pak škola vyhlásila ředitelské volno,“ popsal Deníku informovaný zdroj.

„Nevím, co na to mám říct. Byl to můj kamarád. Jsem z toho pořád špatný a od té doby vlastně stále jen brečím,“ dal tehdy průchod svým citům jeden ze studentů pardubické „chemičárny“.