Zklamání nad zbytečně ztraceným časem při mlácení prázdné slámy, nebo naopak úsměvná komedie, jejímž ústředním motivem byla exhibice neschopnosti?

Na včerejší předvolební debatě lídrů osmi největších politických stran kandidujících do sněmovních voleb na pardubickém zámku se dalo dívat obojí optikou.

Všichni – zprava doleva – se totiž shodli na největších problémech, které trápí Pardubický kraj a za které by ve sněmovně chtěli bojovat. Ať je to stavba obchvatů měst, dálnice R35 na Moravu, boj proti spalovně v Pardubicích či za snížení státního dluhu.

Jen se tak předháněli ve výčtu toho, co už pro to udělali a čím jejich snahu pokazila politická konkurence. Byla to selanka, ve které rozhodovaly nikoliv argumenty, ale řečnický um.

„Bil jsem se za obchvat Pardubic jako lev,“ prohlásil například za výbuchu slavy smíchu v publiku jistý poslanec, který ve sněmovně sedí už řadu let. Obchvat stále nestojí a nejspíš ještě dlouho stát nebude.

Nejeden divák včerejší komediální show se mohl až urazit: Neuvěřitelná a vzájemně si protiřečící kombinace slibů řady politiků, od oddlužení republiky a přísných úspor na jedné straně až po zachování sociálních výdobytků na straně druhé, se dala pochopit jen dvěma způsoby. Buď dotyční neumějí počítat do deseti, což je u kandidátů na poslance tristní, nebo, což je ještě horší, si dělají z voličů legraci.

„Mám pocit, že mně tady z těch slibů a argumentů snad šálí sluch,“ řekl rozhořčeně posluchač, který se kandidátům představil jako Petr Fryč. A se svými otázkami si vzal na paškál jak představitele pravice, tak i levice.

„Všichni hrají na jednu strunu, jsou si ve všem zajedno, nejsou schopni opravdu tvrdě prosazovat své názory a sklouzávají do klasických politických klišé. Všichni se tady schovávají jeden za druhého,“ postěžoval si Deníku jeden z diváků, Josef Michal z Chrudimě. „Nedozvěděl jsem se prakticky nic konkrétního, bylo to mlácení prázdné slámy,“ dodal.

Exhibice kandidátů byly naštěstí organizátorem debaty, občanským sdružením Dialog pro Pardubice, striktně omezeny na jednu minutu.

Debaty s názvem – možná nechtěně dvojsmyslným – „Za 5 minut 12“ se účastnili vedoucí kandidáti ČSSD, ODS, TOP 09, KSČM, Věcí veřejných, KDU–ČSL, Strany zelených a SPOZ.

Jarmila Stibicová: Debata k ničemu

„Podobné debaty neukazují vůbec nic, všichni odpovídají tak, jak se očekává, že je správná odpověď. Smysl má ptát se na konkrétní opatření, které udělá konkrétní politik, až se dostane do parlamentu. A to proto, že je budeme za čtyři roky volat k odpovědnosti, k níž se tady veřejně zavázali. Jenže toto je problém všech veřejných debat, jsou příliš široké, vše se diskutuje v obecné rovině a výsledek je nulový. V daných časových limitech to jde i poměrně těžko,“ řekla jedna z divaček, signatářka Charty 77 a krajská koordinátorka Amnesty International Jarmila Stibicová.

Podle průzkumů v kraji vede ČSSD

Jasným favoritem sněmovních voleb je v kraji sociální demokracie. Před druhou ODS vede o sedm procent.

Kolem 11 procent, které znamenají zisk nejspíše jednoho křesla v parlamentu, mají podle výzkumu veřejného mínění, provedeného renomovanými agenturami SC&C a STEM pro Český rozhlas Pardubice ve dnech 26. a 27. dubna, také komunisté, Věci veřejné a TOP 09. Nad pět procent se dostali ještě lidovci, sedm procent by však v Pardubickém kraji, který má nyní ve sněmovně deset poslanců, na zisk mandátu nejspíš nestačilo.

Obdobný výzkum provedený stejnými agenturami pro březnové Otázky Václava Moravce dopadl podobně.

#nahled|https://g.denik.cz/45/51/volby_preference_kraj_model_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/45/51/volby_preference_kraj_model.jpg|Volební model stranických preferencí v Pardubickém kraji#

Poslanecké náhrady? Kritizují je, ale sami si jich vesele užívají

Poslanecké náhrady jsou moc velkorysé, měly by se zdanit a omezit, holedbali se včera lídři krajských kandidátek.

Když však ti z nich, kteří jsou poslanci, měli vysvětlit, zač je utrácejí, lapali často po dechu. Pikantní je zejména částka 68 000 korun, kterou mohou utratit za ubytování v Praze. Ačkoliv s trvalým bydlištěm v Pardubicích, vzdálených hodinu vlakem, využívají ji hned dva – Daniel Petruška a Václav Snopek. „Když je tato služba nasmlouvaná, musíte ji platit, i když ji třeba nevyužíváte,“ vysvětloval Snopek.

A kolik kdo tedy využívá ze stanoveného limitu? Nejvíce právě Václav Snopek (335 200 Kč), hned za ním je Daniel Petruška (330 200 Kč), následuje Pavel Severa (242 316 Kč) a nejskromnější je Miroslav Váňa (191 200 Kč).