Puč ve Svítkově. Tak někteří politici označují pondělní zasedání zastupitelstva Městského obvodu Pardubice VI. Uskupení Pardubice pro lidi (PPL) v čele se starostou Petrem Králíčkem se totiž rozhodlo ukončit koaliční spolupráci s hnutím ANO. Ve vedení obvodu tak došlo k velkým změnám.

Na postu místostarostky skončila Věra Laurynová, kterou nahradil Zdeněk Pešek (ODS). Odvolána byla též radní Kateřina Bürgerová, na jejíž místo byl zvolen David Kopa (Nezávislí). Členové PPL se rozhodli zbavit funkce i předsedu kontrolního výboru Jiřího Chmelíka, na jehož místo nastoupil bývalý svítkovský starosta Milan Hromádko (Sdružení pro Pardubice).

Situace se sice vyhrotila až na pondělním jednání, spory mezi PPL a ANO ale byly v šestém obvodu už dlouho.

„Byla to těžká situace. Koaliční partnerství s ANO nám po roce nepřineslo očekávané výsledky se zásadním efektem pro občany. Čekal jsem u ANO větší vstřícnost a ne napadání PPL v různých médiích," svěřil se starosta pardubické „šestky" Petr Králíček.

„Bylo to za hranou"

Starostovi nejvíc leží v žaludku webové stránky www.pardubice6.cz.

„Respektuji, že jsem jako veřejná osoba více sledován, ale na tomto webu jsou záměrně zkreslovány veškeré informace. V poslední době některé cílí i na moje soukromí. To už je jednoznačně za hranou. Časová souslednost toku informací směrem k tomuto populistickému webu mě přesvědčuje, že jeho provozovatelé spolupracují se zastupiteli z hnutí ANO," dodal Petr Králíček.

Politici z hnutí ANO ale pokládají důvody svého odvolání za smyšlené. „Důvody pro mé odvolání považuji za vykonstruované. Ani mě to ale nepřekvapilo, odpovídá to způsobu jednání pana starosty," nechala se slyšet odvolaná radní Kateřina Bürgerová. Podle bývalého předsedy kontrolního výboru Jiřího Chmelíka mohly politikům z PPL vadit neustálé připomínky místostarostky a radní k navrhovaným materiálům.

„Asi bylo potřeba se zbavit těch, co dělali dobrou práci a chtěli dělat něco pro lidi. Spory byly dlouhodobé. Koalice byla spíš kompromis z výsledků voleb. Mysleli jsme si, že se dá sednout společně k jednomu stolu a něco pro náš obvod udělat. Zřejmě tomu brání věci, přes které se pan starosta nemůže přenést. V mém případě je to asi to, že mi nabídl, abych kandidoval za jeho stranu, to jsem odmítl, vybral si jinou a v jejím dresu uspěl," uvedl Jiří Chmelík.

Pro pardubického primátora Martina Charváta (ANO) byl vývoj v šestém obvodu nečekaný. „Je to pro mě překvapení a co mám informace, tak i pro kolegy z obvodu. My jsme z koalice neodešli. Vím, že tam nějaké třecí plochy byly, ale to je v koalici běžné. Ještě v sobotu jsem byl vyzýván k tomu, aby pokračovala. Velmi mě to mrzí," řekl primátor.

To jeho náměstkyně a předsedkyně oblastní organizace hnutí ANO Helena Dvořáčková si nebrala servítky a o akci obvodních zastupitelů za PPL hovořila jako o puči.

Směšné argumenty

„Nebojím se říci, že došlo k bezprecedentnímu podrazu, který nemá s chováním politika, ani slušného člověka, nic společného. Navíc důvody, kterými se pokoušeli argumentovat odvolání, byly mírně řečeno směšné a s pravdivými fakty měly pramálo společného," sdělila Helena Dvořáčková, která se pondělního jednání osobně účastnila.

Nový místostarosta Svítkova Zdeněk Pešek uvedl, že vystoupení náměstkyně Dvořáčkové pro něj bylo jedním z důvodů, proč odvolání členů hnutí ANO z vedení obvodu nelituje. „Očekával jsem od lidí z hnutí ANO alespoň nějaký náznak přísunu peněz do našeho obvodu, kde trpíme průmyslovou zónou a letištěm," podotkl Zdeněk Pešek.

Nový radní David Kopa prý žádné významnější spory v koalici přímo na jednáních zastupitelstva nezaznamenal.

„Bylo však vidět, že úplně vstříc si tyto strany nevycházely. Jsem přesvědčen, že politikařit by se na malých radnicích nemělo. Spíše bychom se měli starat, aby se pracovalo pro lidi. A jestli hnutí ANO pondělní krok bere jako puč? Říkat si může, co chce. Tento záměr jsme na však zastupitelstvu odhlasovali většinou," dodal David Kopa.

V zastupitelstvu šestého městského obvodu sedí šest lidí z PPL, k výměně koaličního partnera tedy strana starosty Králíčka potřebovala pouhé dva hlasy. Překvapením tak může být funkce předsedy kontrolního výboru pro Milana Hromádka ze Sdružení pro Pardubice.

„Byl jsem tím spíše překvapen, ani jsem s tím nepočítal, protože se zákulisní politikou nezabývám. 'Upeklo' se to přímo na zastupitelstvu, já jsem se to dozvěděl asi deset minut před začátkem. Možná to kolegové z ANO mohou brát jako podraz, ale já jsem nic nenavrhoval. Scházel člen do kontrolního výboru, tak jsem to vzal. Žádná zákulisní jednání jsem nevedl," sdělil Deníku Milan Hromádko.

Nový program

Překvapen byl vývojem situace i Hromádkův stranický kolega a ředitel Dopravního podniku města Pardubic Tomáš Pelikán. „Nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo dojít k odvolání a rozpadu stávající koalice. Až při příchodu na jednání ležel na stole nový program, kde byl jako první bod odvolání členů rady," popisoval zastupitel za SPP.

„Toto jednání je pro mě lidsky nepřijatelné. Z mého pohledu pan starosta odvolal nejpracovitější členy rady, kterým vytkl, že se s nimi těžko spolupracuje, protože do všeho strkají nos a hledají, kde by obvod mohl ušetřit. Asi chce mít vše pod kontrolou. Nerozumím tomu. Pan starosta mě tímto krokem zklamal," uzavřel Tomáš Pelikán.

Z důvodové zprávy

Jaký je stav dnes, po roce platnosti koaliční smlouvy? Důležité investiční projekty, které jsou uvedeny v Programu rozvoje a mají smysl pro občany a propojují jednotlivé části obvodu či mají zásadní vliv na bezpečnost cyklistů a chodců či úprava Svítkovského parku, jsou častovány výrazy jako „drahé, zbytečné, nikdo tam nejezdí, kolidují se záměrem města". Koaliční smlouva také už podle svého názvu zakládá v občanovi víru, že politická uskupení, která ji podepsala, postupují v souladu a nebudou na sebe útočit ani se vzájemně pomlouvat v médiích a jiných veřejně dostupných informačních zdrojích. Především Miroslav Rubeš ve svých vyjádřeních speciálně napadá koaličního partnera – hnutí Pardubice pro lidi a starostu Králíčka. Informace, které jsou projednávány na radě, zastupitelstvu obvodu i soukromých rozhovorech jsou publikovány cíleně upraveně a v takové časové souslednosti, že podle mého názoru některé unikají z řad koaličních zastupitelů. Ztrácíme důvěru v některé zastupitele, proto navrhuji ukončit spolupráci koaličních partnerů a změnit složení rady. Petr Králíček