Krajský soud v Pardubicích se nyní snaží rozplést, co se na oslavě v Moravské Třebové, po které vloni 3. září zemřel 61letý J. M.,  stalo.

Státní zástupce obžalovanému 22letému Patriku Holoubkovi klade za vinu to, že při popíjení v parku napadl bezdomovce, který následkem zranění, v průběhu několika hodin, na místě zemřel. Mladík měl oběť opakovaně tlouct dlaněmi, pěstmi a lokty do obličeje a hlavy. „Po předchozím požití alkoholických nápojů a po vzájemné slovní rozepři fyzicky napadl poškozeného tak, že ho opakovaně tloukl dlaněmi, pěstmi a lokty do obličeje a hlavy, velkou silou zaklekl na jeho hrudník a kopal ho do hlavy i těla, přičemž si musel být vědom toho, že takto intenzivním násilím může způsobit poškozenému i velmi vážné zranění,“ popsal před soudem část obžaloby státní zástupce Milan Vacek.

Mladíka, který už byl v minulosti v podmínce za těžké ublížení na zdraví, před soud přivedla policejní eskorta. Přestože na policii mladík už dříve přiznal, že po hádce muže zbil, celou situaci detailně popsal a podstoupil i rekonstrukci činu, nyní vinu odmítá. „Dal jsem mu čtyři bomby pěstí,“ popisoval obžalovaný ve své výpovědi na policii. „Bylo tam strašně moc lidí a alkoholu. Když jsem slyšela rvačku, bylo to děsivé,“ uvedla svědkyně, která se oslavy také účastnila.

31. ročník Aviatické pouti na letišti v Pardubicích
31. Aviatická pouť je minulostí. Nabídla rekordmany i historické letouny

Nyní obžalovaný mladík před soudem tvrdil, že se policii dříve přiznal, aby ochránil kamaráda Josefa Boka. Před soudem si to ale rozmyslel a svou výpověď změnil. „Ve čtyři hodiny ráno jsem se vzbudil, něco mě k němu táhlo. Ptal jsem se ho, jestli je v pohodě, on mi řekl, že je. Byl to v pohodě člověk,“ popisoval svou verzi obžalovaný Holoubek. Napadený muž ale na místě v průběhu několika hodin zemřel důsledkem krvácení do mozku. Josef Bok dnes před soudem odmítl, že by muže zabil on.

Vymyslel jsem si to

Obžalovaný mladík před pardubickým soudem i tak trval na tom, že tento čin udělal Bok, který na oslavě také byl.
„Poprosil mě, jestli bych to nemohl vzít na sebe, že nechce jít do vazby,“ řekl obžalovaný s tím, že spáchání trestního činu chtěl vzít na sebe, ale nyní si to rozmyslel. Obžalovaný soudkyni zároveň přiznal, že v osudný večer byl pod vlivem alkoholu i marihuany a část večera si nepamatuje. Soudkyně Jana Bodečková mladíka konfrontovala s otázkou, proč se jeho výpovědi rozcházejí a popis události opakovaně mění. Obžalovaný na to ale neuměl odpovědět. „Nevím, protože jsem si to vymyslel, chtěl jsem to vzít na sebe,“ opakoval.

Trest 8 až 16 let

Soudní spis uvádí, že muž, který zemřel, měl na těle více než dvacet zranění. „Úrazový otok mozku, zlomeniny žeber vlevo s porušením pohrudnice, trhlinu poplicnice a zhmoždění tkáně levé plíce s průnikem vzduchu a krvácením do levé pohrudniční dutiny a měkkých tkání hrudní stěny a zhmožděním zevního listu osrdečníku při srdečním hrotu, zlomeninu dolní čelisti i tříštivé zlomeniny čelistního oblouku a další,“ uvedla obžaloba.

To, co se v osudový večer stalo, si dnes před soudem vyslechli i pozůstalí, kteří žádají náhradu škody. Za zločin těžkého ublížení na zdraví obžalovanému hrozí 8 až 16 let. Soudní líčení bude pokračovat i zítra, kdy budou vypovídat další svědci a soudní znalci.